Kişiye özel 'gemi adamı' sınavı

Genel müdürün sekreteri Umut Ö. kişiye özel sınavda 34 erkeği geride bıraktı

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nün açtığı "sözleşmeli gemi adamı alımı sınavından" çok tartışılacak bir sonuç çıktı. 1 personel için yapılan "sözlü sınava" başvuran ve gemi adamı olmak isteyen 35 aday arasında tek kadın aday bulunuyordu. Sözlü sınavı da 98 puanla kadın aday kazandı.

Buraya kadar her şey normaldi. Ancak 34 erkeği geçerek "sözlü sınavı" geçen kadın adayın "sınavı açan kurumun genel müdürünün sekreteri olduğu" ortaya çıktı. İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkili, "Kurumdaki herkes sınavı kazanacak ismi biliyordu. Taşeron şirket adına çalışan sekreteri devlet kadrosuna geçirebilmek için sınav yapıldı. Biz sınav öncesi rahatsızlığımızı üst makamlara hissettirdik; ama sonuç değişmedi. Kurum tarihinde ilk kez bir kadın gemi adamı oldu" iddialarında bulundu.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nün açtığı personel alım sınavı 1 hafta önce 22-23 Haziran 2015 tarihlerinde kurumun Karaköy'deki adresinde yapıldı. Sözleşmeli gemi adamı için 35 aday iki gün boyunca sözlü sınava alındı.

Resmi belgelere göre 35 kişi arasında yer alan Umut Ö. 98 puanla 34 kişiyi geçerek "gemi adamı" olmaya hak kazandı. Umut Ö., aynı zamanda personel alımı için sınavı açan Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu'nun sekreterliğini yapan isimdi.

KPSS'de kaldırıldı

"Kişiye özel sınav" iddiasını güçlendiren ayrıntıysa kurumun aynı anda yaptığı 3 personel alımı sınavında gizli. Kayıtlara göre kurum "sözleşmeli tıbbi sekreter alımı" ve "sözleşmeli arşiv uzmanı alımı" için sınavlara KPSS şartı koyarken "sözleşmeli gemi adamı alımı" için bu şart kaldırıldı. KPSS'nin şart koşulduğu iki sınavda kazanan iki isim, "KPSS ve sözlü sınav notu aritmetik ortalaması alınarak" belirlendi. Gemi adamı sınavında sözlü notu yeterli oldu.

MEMURLAR:NET