Yapılan bir çalışmaya göre Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaklaşık yirmi tane denizcilik ile ilgili yüksek öğretim kurumu var. Tabii bir o kadar da enstitü. Bu okulların ve enstitülerin lisans, yüksek lisans ve doktora tezlerinin arasında kılavuzluk ile ilgili tezlerin yer alması teklifini hali hazırda yönetim kurulu üyesi olarak bulunduğum Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği’ne sunduğumda olumlu yanıt aldım ve projeyi üstlendim. Bildiğiniz gibi ölçemezseniz bilemezsiniz. Önce ölçmemiz gerekiyor. Ölçmek için kılavuz kaptanlık mesleği ile ilgili araştırma, tez, çalışma, rapor, yazı, etüt ve makaleye gereksinim var. Bu yayınların ve tezlerin sayısı arttıkça alanımız zenginleşecek. Alanımızda çalışma yapacak bilim insanları ve araştırmacılar en azından belirli bir zemin üzerinden harekete geçebilecekler.

Bunun için şimdi harekete geçme zamanı. Türkiye’deki kılavuz kaptanların üye olduğu bir sosyal medya mesajlaşma uygulaması grubuna derneğimizin bu konudaki çalışmasını duyurduk. Meslektaşlarımız incelenecek konunun başlığını yazdıktan sonra birkaç cümle ile onu anlatacaklar. Daha sonra aşağıda gösterilen e-posta adresime gönderebilecekler. Bu teklifler belli bir sayıya ulaşınca ilgili yüksek öğretim kurumlarına derneğimiz tarafından iletilecek.

Bu yazımızda bu projeye katkıda bulunmak isteyen emekli olmuş meslek büyüklerime seslenmek istiyorum. Onlar bu mesleğe yıllarını verdiler. Aralarından bazıları hala mesleğine hizmet etmek istiyor, bazıları da hali hazırda ediyor. Buradan ağabeylerimize seslenmek istiyoruz. Ağabeyler! sizler de bu proje destek veriniz. Böylece hem faal kılavuz kaptanlar hem de meslek büyüklerimizin görüşleri bu projeye yansımış olacak.

İleride bir eser bırakmak istiyorsak elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. İleride el telsizlerimizi ve can yeleklerimizi teslim edeceğimiz genç kılavuz kaptanlara söyleyecek sözümüz olmalı. Onlar da bu dağarcığın üzerine koyarak yol almalılar. Her işte olduğu gibi gelişme böyle olur. Değil mi? İşte şimdi karşımızda bir fırsat penceresi var. Buna katılarak meslek yaşamımızda başımızdan geçenleri, tecrübelerimizi, merak ettiğimiz hususları, mesleğimizi bekleyen gelişmeleri- değişimleri, düşündüğünüz hususları burada yansıtabilirsiniz.

Tez tekliflerinin gönderilmesi için bir tarih koymadık ama sanırım Kasım sonuna kadar bunları kabul edeceğimizi söyleyebilirim. Bu kısa bilgilendirmenin kılavuz kaptanlık mesleği için faydalı olmasını diler, saygılarımı sunarım.

Uluç HANHAN

[email protected] /Kılavuz Kaptan- Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Y. K. Üyesi

Editör: Nermin İstikbal