Uzun yıllar denizcilik alanında araştırmalar yapmış, uluslararası denizcilik örgütlerinin yönetiminde bulunmuş ve alanında BM Uluslararası Denizcilik Örgütü'nde (IMO) pek çok çalışmaya katılmış olan, aynı zamanda Hukuk alanında da lisans üstü eğitimine devam etmekte olan Kaptan ve Deniz Ulaştırma Y. Müh. Cahit İSTİKBAL tarafından yazılan Enerji Kaynakları ve Deniz Yetki Alanları Bakımından Doğu Akdeniz Sorunu Seçkin Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Kitabın Önsözü;

 ''Son zamanlarda "Mavi Vatan" doktrini ile gündeme gelen, gerek Türkiye'nin gerekse diğer ülkelerin yaptıkları anlaşmalarla Doğu Akdeniz; hem enerji hem de güvenlik anlamında çok daha hassas ve önemli bir hale gelmiştir.

Uzun yıllar denizcilik alanında araştırmalar yapmış, uluslararası denizcilik örgütlerinin yönetiminde bulunmuş ve alanında BM Uluslararası Denizcilik Örgütü'nde (IMO) pek çok çalışmaya katılmış olan, aynı zamanda Hukuk alanında da lisans üstü eğitimine devam etmekte olan Kaptan ve Deniz Ulaştırma Y. Müh. Cahit İSTİKBAL tarafından yazılmış olan bu kitap, Doğu Akdeniz sorununa kaynakların mevcut durumu ve uluslararası hukuk bakımından incelemektedir. Kitap, Doğu Akdeniz de ki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda ortaya çıkan uyuşmazlıkları incelemekte ve ileri sürülen tüm tezlerin kuvvetli ve zayıf noktalarını uluslararası hukuk ve güncel hukuk öğretileri ışığında değerlendirmektedir.

Kitapta, enerji kaynaklarının tanımı ve sınıflandırılması yapılarak Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının ölçeklendirmesi yapılmakta, enerji güvenliği kavramı irdelenerek bölgenin küresel güçler bakımından stratejik önemi ortaya çıkarılmakta, Uluslararası Hukukun ve Devletler Hukukunun temel ilkeleri anlatılarak bunların Doğu Akdeniz bölgesindeki sınırların belirlenmesindeki uygulanabilirliği sorgulanmaktadır.

Ayrıca bu konuda Uluslararası Adalet Divanı ve Tahkim mahkemelerinin ilgili kararları incelenerek mevcut uyuşmazlıkların çözümünde hangi esasların etkili olacağı okuyucuya aktarılmaktadır.''

Kitabın künyesine ulaşmak için veya satın almak için TIKLAYINIZ.