Uluslararası Denizcilik Örgütü’nde Temmuz ayında yapılacak Genel Sekreterlik seçiminde aday olan Suat Hayri Aka, dünyanın en önemli denizcilik haber portallarından Lloyd’s List’e bir röportaj verdi.

Yunanistan’ın kendilerini desteklemesinin son derece sevindirici olduğunu dile getiren Aka; “Yunanistan yetkililerine destekleri için minnettarım. Türkiye bir Avrupa ülkesi ve ve ben tüm kıtayı temsil edeceğim. Yunanistan gibi diğer ülkeler de var adaylığımı destekleyeceklerine söz verdiler.” diye konuştu.

Seçilmesi halinde özellikle pandemi döneminde yıpranan ve zorluk çeken denizcilerin sorunlarıyla daha yakından ilgileneceğini dile getiren Suat Hayri Aka: “Denizcilik sektörü oldukça zor bir sektör. Denizciler, sektörümüzün vazgeçilmezliğini defalarca kanıtladı. Pandemi sürecinde muazzam bir iş çıkarıldı. Ancak, sektörde çalışan insanlar çok yıprandı. Denizcilik sektöründen biri olarak IMO Genel Sekreterliği görevine gelirsem, denizcilerin sorunlarıyla daha yakından ilgileneceğim.” dedi. Lloyd’s List’te Suat Hayri Aka’nın adaylığıyla ilgili yapılan değerlendirmede ise; Kaptan Aka, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’nin yanı sıra; Yunanistan’ın da desteğini almış durumda. Aka’nın diğer adaylardan farklı olarak denizcilik sektöründe üst düzey diplomatlık görevinde bulunmuş olmasının önemli bir avantaj olduğu kaydedildi. IMO Genel Sekreterlik seçimi 18 Temmuz 2023’te yapılacak. Genel Sekreter, 1 Ocak 2024’te göreve başlayacak.

Kaynak : https://turkdeniz.com/

Editör: Nermin İstikbal