İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO Güverte)  1985 mezunu, Dr. Kaptan Ali Cömert Kıyı Emniyeti'ndeki kılavuz kaptanlık görevinden emekli oldu.

Uzun yıllar uzak yol gemi kaptanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye Deniz İşletmeleri (TDİ) bünyesinde kılavuz kaptanlığa başlayan ve son olarak da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde görevine devam eden Dr. Kapt. Ali Cömert emekli oldu.

YDO Güverte 1985 mezunu olan Cömert son olarak KEGM bünyesinde İstanbul Limanı 3. Vardiya’da baş kılavuz kaptan olarak hizmet veriyordu.

Dr. Kapt. Ali Cömert duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“KEGM genel müdürümüz ve çalıştığım sürece bu görevdeki eski genel müdürlerimiz, mevcut ve eski tüm yönetici ve çalışanlar, ağabey kardeş kılavuz kaptan iş arkadaşlarım, hizmet verdiğim limanların (İstanbul, Mersin, Çanakkale) sayın liman başkanları ve değerli çalışanları, verdiğimiz hizmeti kendi hizmetleriyle bütünleyen Gemi Trafik Hizmetleri’ndeki deniz trafik operatörü denizci meslektaşlarım, römorkörlerimizde görevli kaptan, baş mühendis / makinist ve diğer mürettebat tüm denizci meslektaşlarım, kılavuzluk istasyonlarımızda görevli, hİzmet vermemi sağlayan gözcü – muhabereci takım arkadaşlarım, pilot motoru personeli kaptan, çarkçı ve gemici takım arkadaşlarım, kamara personeli takım arkadaşlarım, güvenlik görevlisi takım arkadaşlarım, adlarını sayamadığım idari ve teknik diğer hizmetlerde çalışan takım arkadaşlarım, hizmet verdiğimiz gemilerin saygıdeğer kaptanları, baş mühendis / makinist ve diğer mürettebatı, aynı deniz alanlarında çalışma ortamını paylaştığımız tüm yerel trafik unsurlarında çalışan denizci meslektaşlarım, kılavuz kaptanlık mesleğinin doğası gereği, çalışma ortamında bir parçası ve böylelikle öz-hemşehrisi, yerlisi olduğumuz tüm yerleşimlerin değerli sakinleri, sizlerle birlikte ve sizler için çalışmak benim için bir ayrıcalıktı.

Genel olarak denizciliğin ve özel olarak kılavuz kaptanlığın doğası gereği meşakkatli fakat sizlerle olduğu için bir o kadar keyifli bu çalışma ortamını benimle paylaştığınız için hepinize ve herbirinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin. Benden yana bir hak olmamıştır ama olduysa hepinize helal olsun.

En içten saygı, sevgi ve selamlarımla.

Allah selamet versin”

Denizhaber.com olarak Dr. Kapt. Ali Cömert’e, hayatının bu döneminde de sağlık ve başarı dileriz.

Editör: Nermin İstikbal