Avrupa, büyüyen bir göç krizini kontrol altına almak için umutsuz önlemlere başvururken, BM, İtalya'nın Orta Akdeniz'de arama kurtarma (SAR) görevlerinde yer alan STK'lara ve insani yardım gruplarına karşı katı yasalar çıkarma hamlesini kınadı.

İtalya, Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya geçmek için hayatlarını riske atmaya devam eden göçmenleri kurtaran insani yardım kuruluşlarına daha katı koşullar uygulamak için harekete geçti. 

Bu hafta, İtalyan Temsilciler Meclisi, SAR organizasyonları için zorlu gereklilikleri özetleyen ayrıca önlem ve ağır cezalar içeren bir kararname çıkardı 

Kararname, deniz göçünün İtalya için acil bir kriz olduğunu iddia eden sağcı Başbakan Giorgia Meloni hükümeti tarafından oluşturuldu. 

Geçmişte, SAR gemileri birkaç günlük bir süre içinde çok sayıda kurtarma operasyonu gerçekleştirmişti.

BM'den Volker Türk, uluslararası hukuka göre bir kaptanın denizde tehlikede olan insanlara acil yardım sağlamakla yükümlü olduğunu kaydetti. Yeni İtalyan yasasına göre, yakındaki bir SAR gemisi, sadece zaten başkalarını kurtardığı için bu görevi ihlal etmek ve denizdekilerin imdat çağrılarını görmezden gelmek zorunda kalacak.

STK çatı grubu Avrupa Konseyi'nin insan haklarından sorumlu komiseri Dunja Mijatoviç, "Bu hükme uyarak, STK'ların gemi kaptanları aslında uluslararası hukuk kapsamındaki kurtarma görevlerini yerine getiremezler" dedi.

Editör: Nermin İstikbal