İsrail yönetimi, komşu ülke Lübnan ile deniz sınırlarının çizilmesini içeren anlaşmayı onayladı.

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre düzenlenen özel hükümet toplantısında, İsrail ile Lübnan arasında ABD’nin arabuluculuğunda uzlaşma sağlanan deniz sınırlarının çizilmesine ilişkin anlaşma onaylandı. İsrail Başbakanı Yair Lapid toplantıda yaptığı konuşmada, Lübnan’ın anlaşmayla birlikte İsrail devletini tanıdığını ifade etti. Lapid, "ABD ve Fransa her gün arkamızda durmuyor ve anlaşma için güvenlik ve ekonomik garantiler vermiyor. Bu anlaşma İsrail’in güvenliğini ve Hizbullah’a ve kuzeyden gelen tehditlere karşı hareket özgürlüğümüzü güçlendiriyor" ifadelerini kullanarak anlaşmanın aynı zamanda ekonomik bir başarı olduğunu söyledi. Lapid, oylamanın ardından kamera karşısına geçerek anlaşmayı imzaladı.

İsrail müzakere heyeti yerel saatle 15.00’te Lübnan’ın sınırdaki Naqoura kasabasında Birleşmiş Milletler (BM) Geçici Görev Gücü’ne ait karargahta düzenlenen törene katılacak. Törene Lübnanlı heyet, ABD’li diplomat Amos Hochstein ve BM yetkilileri katılacak. İsrail ve Lübnan heyetleri yan yana gelmeyecek.

Hizbullah tehdit etmişti

Uluslararası enerji şirketi Energean’dan dün yapılan açıklamada, Karish gaz sahasında üretime başlandığını duyurulmuştu.

Deniz sınırı anlaşmasına varılmadan önce Temmuz ayında Karish’e insansız hava araçları gönderen Hizbullah, İsrail’in tartışmalı bölgede gaz çıkarmaya devam etmesi halinde saldırı tehdidinde bulunmuştu.

İki komşu arasındaki anlaşmazlık

İsrail ile Lübnan arasında 856 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor. Her iki taraf da bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. Tartışmalı bölge, Lübnan Kana doğal gaz sahası ile İsrail’in Karish sahasının birleştiği noktada yer alırken, 2020’den bu yana sorunun çözümüne yönelik ABD’nin arabuluculuğunda müzakereler yürütülüyordu.

Kaynak: iha