İngiltere'nin HM Sahil Güvenliği, küçük bir yolcu gemisine yardım eden bir römorkörün kaybolmasının ardından İskoçya'daki Greenock limanında aramayı durdurduğunu bildirdi. 

Olayın ayrıntıları şu anda netlik kazanmazken, römorkörde çalışan iki mürettebatın kaybolduğu düşünülüyor.

Doğu Hindistan Limanı Greenock açıklarında devam eden trajik olay. Tug Biter, Hebridean Princess ile çalışırken alabora oldu ve battı. Mürettebat için arama devam ediyor.

Fpvw1MKXgAU1791

Römorkörün , önümüzdeki hafta 2023 sezonunun ilk yolculuğuna başlamaya hazırlanan Greenock'ta bulunan küçük bir İskoç yolcu gemisi Hebridean Princess'e (2,100 GT) eşlik ettiğine inanılıyor .

Görgü tanıkları medyaya römorkörün takla attığını ve birkaç dakika içinde hareketlilik olduğunu söylediler. Bir RNLI cankurtaran botu, birkaç polis botu ve diğer kurtarma araçları olay yerine geldi, yardıma gelen bir helikopter de vardı. İskoç yetkililer bundan büyük bir kurtarma operasyonu olarak bahsediyorlardı. Kurtarma ekiplerinin alabora olmuş gemide durup tekneye vurarak kayıp mürettebatı bulmaya çalıştıkları görüldü. 

Römorkör daha sonra limanda battı. Görgü tanıkları, kurtarma ekiplerinin bölgede kaldığını ancak kimsenin iyileştiğini görmediklerini söyledi. HM Sahil Güvenlik, aramayı yalnızca dört buçuk saat sonra bitirdiğini bildirdi. Aramanın bu sabah devam etmesi planlanıyor.

Twitter'daki doğrulanmamış raporlar, römorkörün limandan düzenli olarak hareket eden Biter, olduğunu söylüyor 

Römorkörün alabora olmasına neden olan durumla ilgili soruşturma başlatıldı.

Editör: Nermin İstikbal