İran,  Hürmüz Boğazı'ndan geçen Panama bandıralı bir petrol tankerine el koydu. Bu, İran'ın bir hafta içinde el koyduği ikinci petrol tankeri.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı tankerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İran, bir hafta içinde ikinci kez Hürmüz Boğazı'nda bir petrol tankerine el koydu. İran, tankerin mahkeme kararıyla alıkonulduğu duyurdu.

Amerikalı yetkililere göre NIOVI isimli tanker, Dubai'den Birleşik Arap Emirlikleri'nin Fucayra Limanı'na gidiyordu. Ancak Hürmüz'den geçişi sırasında Devrim Muhafızları'na ait tekneler tarafından zorlanarak İran karasularına götürüldü. Uluslararası denizcilik organizasyonu verilerine göre gemi, Yunanistan merkezli bir şirket tarafından işletiliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'a tankeri serbest bırakmaları çağrısı yaptı.

İran geçen hafta da Marshall Adaları bandıralı ve Türk bir şirket tarafından işletilen bir petrol tankerini alıkoymuştu. Bu tanker de henüz serbest bırakılmadı.

Dünya petrollerinin yaklaşık 5'te biri İran ve Umman arasındaki Hürmüz Boğazı'ndan tankerlerle geçiş yapıyor. ABD ve İran arasındaki gerilim nedeniyle özellikle 2019 yılından bu yana bölgede bazı petrol tankerleri konusunda sorunlar yaşanıyor.

Editör: Nermin İstikbal