İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde gerçekleştirilen Duayenlere Şükran Günü’nde Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) 1948 Güverte mezunu Kapt. Refik Akdoğan ve 1951 Makine mezunu Müh. Fahrettin Küçükşahin ağabeylere şükran plaketi sunuldu.

İTÜ Denizcilik Fakültesi ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) ev sahipliğinde yapılan törende TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) Yönetim Kurul Başkanı Müh. Yaşar Canca, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFAMED) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Ufuk Teker ile Deniz Trafik Operatörleri Derneği (VTS) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Selahattin Alan ve öğrenciler de hazır bulundu.

Mezunlarımızın ilgisini görüyoruz

Törende bir konuşma yapan İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Arslan, okul mezunlarının kendilerine meslek kazandıran yuvalarını unutmadıkları gurur duyduklarını söyledi. Okulun eski mezunların katkılarıyla yenilenme içerisine girdiğini belirten Arslan, “bu bize dayanışmanın önemini, ağabey ve ablaların kardeşleri için yaptıkları fedakarlıkları göstermesi açısından son derece önemli” dedi.

Onların sevinci bizim sevincimiz

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) Yönetim Kurulu Başkanı Müh. İlker Meşe ise, denizcilik sektörümüz için çok önemli iki duayenin yaşama bağlılığı ve hayat sevincinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, “Öğrencilerimizle ve bizlerle geçirdikleri vakitten çok keyif alan iki üstadımızın mutluluğu da bizleri ayrıca çok sevindirdi. Sevgili ağabeylerimiz bizi tehlikelerden koruyan, yol gösteren deniz fenerlerimiz, fener ışıklarımız” dedi.

Yurdumuz ağabey ve kardeşliğin merkezi

Meşe şunları söyledi :

“Kendilerini hepimiz tanıyoruz ama bugün kendilerini, sizlere ve öğrencilerimize tanıtmak için bu okulun yetiştirdiği iki önemli ağabeyimizi buraya davet ettik. Bizleri kırmadılar ve buradalar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Kendilerini sahneye almadan evvel, bir başka teşekkürümüz daha var. Biliyorsunuz, fakültemiz içerisinde ki yurdumuzu vakıf olarak biz işletiyoruz. Vakfımızın Kuruluş Tarihi: 26 Mart 1995. Yurdumuzu işletmeye başladığımız tarih ise 3 Ekim 2012. Bu süre içerisinde yüzlerce öğretmenimize ve akademisyenimize burs, denizde kaybettiğimiz kardeşlerimizin ailelerine ve çocuklarına eğitim yardımında bulunarak vazifemizi ifa etmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

“DEFAV yurdumuz ile de hem abilik kardeşlik misyonumuzu geliştirmek hem de zabit adaylarına iyi bir örnek teşkil ederek, onlarında iyi birer denizci olarak yetişmelerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Sorunu olup da çözemediğimiz hiçbir zabit adayımız olmadığını burada belirtmek isterim. Bizlerin kapısı her zaman açık; Staj bulamayan, gemi bulamayan, sıkıntısı olan, sorunu olan her zabit adayının yanında olduğumuzu burada yeniden belirtmek istiyorum”

Yardım eden kurumlarımız

“Bu nedenle yurdumuza da çok önem veriyoruz ve sorunları ile ciddi şekilde ilgileniyoruz. Son senelerde müzmin bir problem haline gelen vakfımızın çatısındaki akma ve sızdırma problemleri artık küçük tamiratlar ile giderilemeyecek hale geldiğinden, vakıf olarak bizler yaptırmaya karar verdik ve bunun için bir kampanya açmaya karar verdik. Bu yardım kampanyasını çok sınırlı tuttuk buna rağmen çok kısa sürede talep edilen tutardan fazla bir yardım ile karşılaştık. Yardımda bulunan Sanmar Denizcilik, Elkenz Denizcilik, Metrapol Denizcilik, Karavelioğlu Denizcilik ve Aras Denizcilik’e özellikle teşekkür etmek istiyorum”

Törende ayrıca Prof. Dr. Özcan Arslan tarafından, okuldan emekli olan 1981 makine mezunu Muhammet Sandıkçı’ya da teşekkür plaketi verildi.

Kaynak:Denizcilik Dergisi

Editör: Nermin İstikbal