ABD Donanması, bu yıl 30 Ağustos'ta Hawaii açıklarında gerçekleştirilen uluslararası tatbikatın video ve resimlerini yayınlarken, en dikkat çeken görüntü ise gövdesine anti-gemi füzeleri isabet eden eski donanma gemisinin patlama anları oldu.

‘’Rim of the Pacific’’ olarak bilinen uluslararası deniz tatbikatına katılan deniz kuvvetleri gemileri ve uçakları, bir gemiye ateş açarak batırma tatbikatı ile sonuçlanan bir dizi eğitim tatbikatı gerçekleştirdi. Sonuncu tatbikat; SINKEX (eskiyi batır) olarak da adlandırılıyor.

ABD donanması; ‘’SINKEX, katılımcı birim ve askerlere simülatörlerde yansıtılamayacak gerçekçi eğitimlerle, silahlarında ve sistemlerinde yeterlilik ve güven kazanma fırsatı sunuyor.’’ dedi.

1971'de ilki gerçekleştirilen 27 adımlı tatbikat olan RIMPAC 2020'ye 17-31 Ağustos tarihleri ​​arasında 10 ülke, 22 gemi, bir denizaltı ve yaklaşık 5.300 personel katıldı. Bu yıl pandemi nedeniyle tatbikatta kıyı birimleri oldukça sınırlı tutuldu.

Bu yılın hedefi hizmet dışı bırakılan amfibi kargo gemisi eski USS Durham'dı (LKA 114). Newport News Shipbuilding and Dry Dock Company'de inşa edilen 170 metrelik gemi 1969'da hizmete girdi. Vietnam ve Körfez savaşlarında görev yaptı ve Saygon'un tahliyesine katıldı. 25 Şubat 1994'te ise görevden alındı.