Osmanlı Denizcilik Tarihine ışık tutan roman okurlarıyla buluştu...

'Haritacı ve Kaşif' Piri Reis Ve Kolomb'dan Gizli Kalmış Bir Akdeniz Hikayesi

Gülşah Çeliker'in hazırladığı, 'Haritacı ve Kâşif' tüm dönemlerin en önemli denizci, kartograf ve bilim adamı Piri Reis'in maceralı yaşamını ve Amerika'nın kâşifi, Kristof Kolomb'un haritasını da alarak, yaptığı müthiş dünya haritalarını ve Akdeniz portolanı; Kitab-ı Bahriye'si ile global başarılarını bir tarihi roman ile anlatıyor.

na9fCJu7.jpg-large-1

Romanda, gerçek kaynaklar, ulusal ve uluslararası belgelere dayanan, efsane ve hikayeler çok renkli bir üslupta adeta bir senaryo dilinde kaleme alındı...

10 Yıllık global bir belgesel çalışmasının ilk aşaması olarak çıkan, 'Haritacı ve Kâşif' romanı, Piri Reis'in gözünden o dönem tarihini, Türk / Osmanlı İmparatorluğunun zirve döneminde yaşanan olayları, denizciliğin ve deniz gücünün yükselişini, Akdeniz'deki gelişmeler çerçevesinde ve keşifler çağının özgün atmosferinde anlatıyor.

'Haritacı ve Kaşif'de, Akdeniz havzasındaki gelişmeler; Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfetmesi özgün hikayesi ile Osmanlı İmparatoru II. Bayezit'den destek almak üzere İstanbul'a gelişine de değiniliyor. Yine aynı dönemde, İspanyol Musevilerinin Türk topraklarına gelmeleri ve kurtarılma öyküsüne ve o sırada Piri Reis'in bir Musevi kız ile aşkına da yer veren tarihi romanda, İtalya, İspanya ve Portekiz ülkelerindeki gelişmeler gerçek bilgi ve belgelere dayanarak anlatılıyor.

wlmHZEES.jpg-large

Piri Reis'in kapsamlı dünya haritalarının da gizemini çözülüyor. 'Haritacı ve Kâşif' Türk İmparatorluğunun zirve döneminde; üst üste yaşanan kara ve deniz zaferleri ardından yapılan hatalar sonucunda denizlerdeki gücünü kaybetmesinin dolayısıyla bilim ve teknikten kopmasının adeta başlangıcını; Piri Reis'in hayatı üzerinden anlatan roman, okuyucuya keyifli ve engin bir okuma deneyimi vadediyor...
 

Editör: Nermin İstikbal