Global Yatırım Holding tarafından yapılan KAP açıklamasında, şirketin dolaylı bağlı ortaklı Global Ports Holding'in St Lucia Limanı'nın kruvaziyer operasyonlarını 10 yıl uzatma opsiyonu ile 30 yıllığına işletmesine ilişkin St Lucia hükümeti ile imtiyaz sözleşmesi imzaladığı duyuruldu.

Global Ports Holding’in Karayipler’de St Lucia Limanı’nın kruvaziyer operasyonlarını 10 yıl uzatma opsiyonu ile 30 yıllığına işletmesine iliklin olarak St Lucia hükümeti ile bir imtiyaz sözleşmesi imzaladığı bildirildi.

Global Yatırım Holding tarafında Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding’in dünyanın en büyük gemilerinin yanaşmasına olanak verecek Point Seraphine’deki mevcut rıhtımın genişletilmesi, Vendor’s Arcade ve diğer ticari faaliyetleri canlandırmaya yönelik yatırımlar da dahil olmak üzere kruvaziyer liman hizmetlerini geliştirecek önemli yatırımlar yapacağı belirtildi.

Öte yandan Global Ports’un Fisherman’s Village (Balıkçı Köyü) gibi liman içinde ve çevresinde bulunan tesisleri geliştirerek destinasyondaki yolcu harcamalarını artırmaya yönelik çalışmaların planlandığı kaydedildi.

Yapılan KAP açıklamasında 2019 takvim yılında yaklaşık 790 bin yolcu ve 31 Mart 2022- 31 Mart 2023 arası 12 aylık dönemde yaklaşık 590 bin yolcu ağırlayan St Lucia kruvaziyer limanınının yatırımlar sonrasında orta vadede 1 milyondan fazla yolcu ağırlamasının beklendiği ifade edildi.

Global Yatırım Holding, operasyonların ve yönetimin devralınmasının yerine getirilmekte olan bir dizi nihai koşulun gerçekleşmesine bağlı olduğunu ve 2023 takvim yılı bitmeden gerçekleşmesinin beklendiğini duyurdu.

Editör: Nermin İstikbal