Murat Kıran’ın da hazır bulunduğu toplantıya Kenan Torlak, Celal Çiçek, Mustafa Öcal, Mehmet Turan Şahin, Saim Oğuzülgen ve Ahmet Öktür katıldı. Toplantıda gemi inşa sektörünün gelecekteki stratejileri ve faaliyetleri ele alındı.

 

Hayalini kurduğum bir projeydi

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran toplantının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Uzun zamandır üzerinde hayal kurduğum bir projeydi aslında. Meslekte hizmet vermiş olan büyüklerimiz zaman geliyor pek artık fikirleri de sorulmaz hale geliyor. Sektörümüzde de bu mesleğe ömürlerini adamış abilerimiz, büyüklerimiz var. Biz de inşallah bir gün o yaşlara geliriz. Onların tecrübeleri yadsınamaz. O gün onların yaşadıkları problemlerin benzerlerini biz de bugün yaşıyoruz.

Burada olay şu: O aldığınız bayrağı daha ileriye taşımak. Bugün ben de katıldım toplantıya. Hepsi ayrı ayrı bir tarih baktığınız zaman. Sayfaları açtıkça yeni bir şey daha çıkıyor. Bizim sektörün de böyle bir güzelliği vardır. Beynimiz anıyla doludur. Gemiler hep anıdır, tersaneler hep anıdır. Bir şey inşa etmek, yerine getirmek… Çok unutulmayacak anılar yaşarız biz. Bugün çok da güzel fikirler aldık. Hepsini not aldık. Ülkemizin ekonomisine katkıdan tutun, sektörümüze katkı olabilecek konulara değindi bugün büyüklerimiz. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Meslekteki gösterdikleri başarıdan dolayı da tebrik ediyoruz kendilerini.”

Tarihi bir gündü

GİSBİR’in kurucu üyelerinden ve eski başkanlarından Kenan Torlak ise, “Bizden sonraki neslin bize vefa örneğini tam bir anlamıdır bu komisyon. Bu konuda sayın başkan ve yönetime çok teşekkür ediyorum. Bugün tarihi bir gündü. Güzel anılarımızı anlattık birbirimize. Gerek şimdiki teknolojiye göre, gerek bizim hiç teknoloji yokken yaptığımız gemilerin nasıl olduğunu, bugün neler olduğunu… Ben zaten yakınen GİSBİR’i takip ediyorum. Bize gösterdikleri tevüccühten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Katkılarımızı seve seve sunacağız

Çeliktrans Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ötkür ise GİSBİR ve GİSAŞ’ın başarılı çalışmalarını mutlulukla izlediklerini, kendilerinin de bundan sonra yapılacak toplantılara seve seve katkı sunacaklarını belirtti. Ötkür, “Mevcut yönetimin geçmişte GİSAŞ’ı, GİSBİR’i bugünkü durumlarının ilk adımlarını atan yönetimden kişilerin ve burada tersanede bulunan insanların geçmişten gelen birikim bilgileri vra. Bugünkü yönetim de bunlardan faydalanmak istiyor. Biz her zaman açığız. Bu taleplerinden dolayı da gurur duyduk. Katkılarımızı seve seve sunacağız. Başkana ve yönetime teşekkür ederiz” diye konuştu.

Komisyon üyeliğinden gururluyum

Engin Dörtler Tersanesi’nin yönetim kurulu Başkanı Mehmet Turan Şahin, “Duayenler komisyonunun üyesi olmaktan mutluyum. Başta Murat başkanım olarak herkese teşekkür ediyorum. Böyle bir maneviyatı ortaya koydunuz” dedi.

Geçmişi bilmeyen geleceği planlayamaz

Saim Oğuzülgen ise, “Böyle bir komisyonun oluşması ülkemiz denizcilik sektöründe ilk kez gerçekleştiriliyor. Bu fikri beyninde oluşturan, bu icraatı yapan ve böyle bir ekibi oluşturan GİSBİR yönetimini kutluyorum. İnanıyorum ki bu insanların hafızasındaki denizcilikle ilgili bilgiler burada yeni yeni meyveler verir ve ülkemizin geleceğine bazı katkılarda bulunur. Burası yeni atılımlarla inşallah diğer denizcilik kuruluşlarına da örnek olur. Onlar da bu felsefeyle beraber geçmişe saygı duyarlar. Duayenler komisyonlar oluştururlar. Geçmişten gelen bilgiyi geleceğe taşırlar. Geçmişini bilmeyen geleceği planlayamaz. Onun için geçmişe ihtiyacımız var. Geçmiş hafızayı muhafaza edelim” diye konuştu.

Kaynak: denizcilik Dergisi

Editör: Nermin İstikbal