ABD, G7 ülkeleri ve Avustralya, Ukrayna işgali sonrası Rusya'nın deniz yoluyla taşınan petrol ihracatından elde ettiği geliri azaltmak amacıyla geçen yıl tavan fiyat uygulamaya başladı. 

ABD, merkezi Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan iki tanker şirketine, Rus ham petrolünü belirlenen 60 dolar tavan fiyatının üzerinde taşıdıkları gerekçesiyle yaptırım kararı aldı.

ABD'nin de dahil olduğu G7 ülkeleri ve Avustralya, Ukrayna işgali sonrası Rusya'nın deniz yoluyla taşınan petrol ihracatından elde ettiği geliri azaltmak amacıyla geçen yıl tavan fiyat uygulaması başlattı.  

ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’nden yapılan açıklamada (OFAC), Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli şirketlere ait iki tankerin Rus petrolünü mutabık kalınan tavan fiyatın üzerinde taşıdığının tespit edildiğini kaydetti. 

Fransa maliye bakanı Bruno Le Maire perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, dün Monako'da düzenlenen Denizcilik CEO'su Forumu'na katılan delegelerin Rusya'nın geçen yıla kıyasla bugün ne kadar daha fazla petrol taşıdığını anlatmasıyla, G7 ülkelerinin ele alması gereken petrol fiyatı tavanında "boşluklar" ortaya çıktığını söyledi. 

İstanbul Boğazı’nda gemi trafiği, çift yönlü ve geçici olarak askıya alındı. İstanbul Boğazı’nda gemi trafiği, çift yönlü ve geçici olarak askıya alındı.

Novy Port Rus ham petrolünü varil başına 75 dolar fiyatının üzerinde taşımakla suçlanan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Lumber Marine SA da yaptırım kapsamına alındı.

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya menşeli petrolü taşıyan iki tankerin ABD merkezli hizmet sağlayıcıları kullandığını söyledi. 

Yaptırım uygulanan Türkiye merkezli şirket, tankerin şu anda Exxon Mobil'e kiralandığını duyurdu.

Editör: Nermin İstikbal