Avrupa Birliği'nin denetim organı, Frontex'in yakın tarihin en ölümcül göçmen gemisi kazalarından birinde oynadığı role ilişkin soruşturma başlattı

Avrupa Birliği (AB) Ombudsmanı Emily O'Reilly'nin erişim talebinde bulunduğu belgeler arasında, 14 Haziran'da Yunanistan açıklarında batan Adriana teknesinde olayların nasıl geliştiğine dair AB'nin dış sınır ajansı tarafından hazırlanan resmi rapor da yer alıyor.

Balıkçı gemisinde 750 civarında kişi bulunuyordu. Sadece 104 kişi hayatta kalırken 82 kişinin cesedine ulaşıldı.

Bu trajedi, Yunan sahil güvenliğine ve Frontex'e yönelik sert eleştirileri yeniden alevlendirdi. Frontex, gemi kazasını önleyebilecek gerekli tedbirleri almamakla suçlanıyor.

Frontex, aşırı kalabalık teknenin tespit edilmesinin ardından Yunan makamlarına yardım teklif ettiğini ancak her iki çağrının da cevapsız kaldığını söyledi. Bu arada Yunan makamları da operasyonu savundu. Yetkililer bir gemi gönderildiğini ancak balıkçı teknesinin kaptanının İtalya'ya doğru yol almaya devam etmek için yardımı reddettiğini savunuyor. O andan sonra hiçbir yardım teklifinde bulunulmadı.

Ulusal düzeyde bir soruşturma başlatıldı ancak O'Reilly yaptığı açıklamada "Frontex'in arama ve kurtarma operasyonundaki rolünün de açıklığa kavuşturulması gerektiğini" söyledi.

"Bu büyüklükte bir trajedi, ilgili herkesin sorumlulukları üzerinde düşünmesini ve bu ölümlerden kimin sorumlu olduğunun kamuoyuna açık olmasını gerektirmektedir. Ofisim, teknenin alabora olmasına ve en az 500 kişinin ölümüne neden olan olayları bir araya getirmeye çalışırken Frontex'in rolüne odaklanacaktır."

Ombudsman, "Avrupa'ya göç devam edecektir ve temel hakları koruyacak ve insanları kendi ülkelerinin ötesinde daha iyi bir yaşam aramaya zorlayan insani acıları gözden kaçırmayacak şekilde hareket etmesini sağlamak AB'nin görevidir," dedi.

Editör: Nermin İstikbal