Dünyanın ilk otonom elektrikli konteyner gemisinin tamamlanması askıya alındı

Projenin arkasındaki Norveç şirketi Yara, dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom konteyner gemisi Yara Birkeland’i, koronavirüs salgını ve belirsiz piyasa koşulları nedeniyle rafa kaldırmayı planlıyor.

Projenin arkasındaki Norveç şirketi Yara, dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom konteyner gemisi Yara Birkeland’i, koronavirüs salgını ve belirsiz piyasa koşulları nedeniyle rafa kaldırmayı planlıyor.

Şirket, "COVID-19 salgını ve farklılaşan küresel değişkenler nedeniyle Yara, geminin geliştirilme sürecini durdurmaya ve ortaklarıyla birlikte sonraki adımları değerlendirmeye karar verdi." dedi.

Yara, 2017 yılında, Marin Teknikk tarafından Norveç kıyılarında, kimyasalları ve gübre gibi kargoları otonom olarak taşımak için tasarlanan sıfır emisyonlu konteyner gemisini inşa etmek için teknoloji şirketi Kongsberg ile bir araya gelmişti.

2020 yılına kadar otonom operasyonlar için dönüştürülmeden önce  geminin, 2018’de hizmete insanlı bir gemi olarak hizmete girmesi gerekiyordu. Kongsberg'in web sitesine göre, proje rafa kaldırılmadan önce, geminin insanlı hizmete başlaması tarihi 2020, otonom operasyonlara geçişi ise 2022’ye kaymıştı.

Yara, 80 metrelik Yara Birkeland'ın gövdesinin Şubat 2020'de Romanya'daki Vard Braila'da suya indilirildiğini, mayıs ayında kontrol ve navigasyon sistemleri ile donatılacağı ve teslimattan önce teste tabi tutulacağı Norveç Vard Brevik tersanesine ulaşmasının beklendiğini söyledi.

120 TEU açık ambar ağızlı konteyner gemisinin enerjisi tamamen akü/bataryalar ile sağlanacak.Proje, çevre dostu enerji üretimi ve tüketimini teşvik eden bir Norveç hükümet kuruluşu olan Enova'dan  da133,6 milyon NOK (13 milyon $) destek almıştı.