Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, 14. Kılavuz Kaptanlar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan’ın mesajı şöyle;

Denizlerimizin yol göstericileri, denizcilik sektörümüzün kahramanları olan kılavuz kaptanlarımızın “14. Kılavuz Kaptanlar Haftası” kutlu olsun!

Türk Boğazları ve limanlarımızda seyir emniyetini sağlamak ve ülkemiz limanlarına uğrak yapan gemiler için ilk muhatap olacak şekilde önemli bir hizmeti ifa eden kılavuz kaptanlarımız, denizlerimizde seyir emniyetinin sağlanmasında en önemli faktörlerdendir.

Şu an itibarıyla Bakanlığımızca yetkilendirilmiş, mesleki anlamda tecrübesi üst seviyede olan 173’ü KEGM bünyesinde olmak üzere 646 kılavuz kaptanımız bulunmaktadır. Yetkilendirilmiş kılavuz kaptanlarımız, Türk Boğazlarında 47.349 adet gemi olmak üzere, 2022 yılında toplam 111.367 gemiye kılavuzluk hizmeti vermiştir.

Bilindiği üzere, ülkemiz deniz yetki alanlarında faaliyet gösteren kılavuz kaptanların eğitimleri Tekirdağ’da yer alan Ulusal Deniz Emniyeti Başkanlığımız (UDEB) bünyesinde, denizci eğitimci belgesine haiz baş kılavuz kaptanlar tarafından yürütülmektedir. Bu yıl 36 kılavuz kaptanımızın daha eğitimleri tamamlandı, yakında hizmete başlayacaklar… Bununla birlikte, kılavuz kaptan eğitimlerinde uluslararası standardizasyonu yakalamak için TÜBİTAK ile model gemi fizibilite çalışmalarımız da devam etmektedir.

Diğer yandan, kılavuz kaptanlarımızın mesleki hayatında karşılaştıkları sorunları çözmeye yönelik mevzuat çalışmamızda da son aşamaya geldik. Çok önemli bir görev icra eden ve gemilerde can, mal ve çevresel kayıpların önüne geçilmesinde hayati önem taşıyan kılavuz kaptanlarımızın ve diğer personelin can ve mal emniyetini artırmaya yönelik Bakanlığımızca “kılavuzluk hizmet emniyetine” ilişkin bir yönerge taslağı hazırladık. Bu yönerge ile kılavuz botlarına ilişkin teknik kurallar, kılavuz kaptan transferi ve emniyetine ilişkin uygulamalar, kılavuzluk istasyonunda olması gereken gereklilikler, bot personeli ile kılavuz kaptanlara yönelik eğitimler ve talimlere yönelik hususlar belirlenmiş olup yakın zamanda yürürlüğe koyulacaktır.

Ülkemiz kıyılarına yanaşan ve Türk Boğazlarımızdan geçen devasa yük ve yolcu gemilerine eşlik eden alanında uzmanlaşmış, tecrübeli kılavuz kaptanlarımızın azami dikkatle gerçekleştirdikleri görevleri sayesinde hem denizlerimizin hem gemilerimizin hem yolcularımızın emniyeti ve güvenliği sağlanmaktadır. Sektörümüz için çok kıymetli olan ve dünyanın en zor denizlerinde seyir, can, mal ve çevre emniyeti için büyük bir özveriyle aralıksız görev yapan tüm kılavuz kaptanlarımızın kılavuz kaptanlar haftasını kutluyor, meslek şehitlerimizi rahmetle anıyorum.detail-photo-fancybox-1

Editör: Nermin İstikbal