Mısır'dan yüklediği 73 bin 500 canlı küçükbaş hayvanı Tekirdağ Limanı'na getirirken, Bozcaada açıklarında makine dairesinde çıkan yangında hasar gören Bahama bandıralı 'Maysora' adlı yük gemisi, Marmara Ereğlisi MARTAŞ Limanı'na getirildi.

Dün gece geç saatlerde Çanakkale Boğazı'na girmek için Bozcaada açıklarında demirleyen canlı hayvan yüklü gemide çıkan yangın, mürettebatın uzun uğraşları sonucu söndürülmüştü, Gemi kaptanının, durumu Gemi Trafik İstasyonu (VTS)'na bildirmesi ile olay yerine Kıyı Emniyeti Müdürlüğü'ne ait römorkörler sevk edilmişti. 185 metre uzunluğunda, 33 bin 400 groston ağırlığındaki gemi, Kıyı Emniyeti Müdürlüğü'ne ait römorkörlarla yedeklenerek bugün saat 03.00'da Tekirdağ Marmara Ereğlisi Martaş Limanı'na çekildi.

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ GEMİDEKİ HAYVANLARI İNCELEDİ
İçersinde 73 personeli ile limana yanaşan gemideki küçük baş hayvanlara su tankerleri ile hemen su pompalandı. Tekirdağ Tarım İl Müdürlüğü Veteriner ekipleri de gemiye çıkarak hayvanları inceledi. Yolun uzun olması birkaç hayvanın telef olduğu, bunun dışında bir problemin bulunmadığı belirtildi.

Geminin Türk sahibi ve ithalatçı Fırat Yıldırım, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Olayı duyunca hemen Çanakkale'ye hareket ettim Gemiye vardığımda personelimiz yangını kendi imkanları ile söndürmüştü. Yaptığımız kontrolde geminin makine dairesinde ufak çaplı bir yangın olduğunu tespit ettik. Makinelerin duman tahliyesiin yapan birimden arıza meydana gelmesi sonucu yangının çıktığı anlaşıldı. Gemide bulunan hayvanlarda herhangi bir problem yok. Gemide 73 bin 500 küçük baş havan bulunuyor. Hayvanları satın alan firma sahiplerini çağırdık. Yapılacak tahliye işleminden sonra gemi yine romörkörler yardımı ile Tuzla Tersanesi'ne onarım için götürülecek." dedi.