CAHİT İSTİKBAL

Tüm Makaleleri

CAHİT İSTİKBAL

Cahit İstikbal, Mühendislik eğitimini İTÜ Denizcilik Fakültesinde, hukuk eğitimini Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde almıştır. Yüksek lisansını İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsünde tamamlamış olup  “Doğu Akdeniz Sorunu” üzerine hazırladığı tez, geliştirme ve eklemelerle Seçkin Yayıncılık tarafından kitap olarak basılmıştır. Halen Maltepe Üniversitesi’nde Özel Hukuk alanında doktora yapmaktadır.  Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Deniz Hukuku” derslerini, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesinde “Denizcilik”, “Deniz İngilizcesi” ve “Gemi Manevrası” derslerini vermektedir.  Türk Boğazları, Uluslararası Hukuk, Kılavuzluk Hizmetleri vb. konular üzerine çeşitli hakemli dergilerde ve popüler dergi ve internet sitelerinde makaleleri ve güncel yazıları yayınlanmıştır. 

Putin’i “Price Cap” baskısından kurtaracak çözüm

Yaptırımlar, AB işletmecilerini "Rus petrolünün özellikle deniz yoluyla üçüncü ülkelere taşınmasını sigortalamaktan ve finanse etmekten" alıkoymaktadır.

Yunanistan'ın SAR kışkırtması ne anlama geliyor?

"Doğu Akdeniz Sorunu" kitabının yazarı Y. Müh- Kaptan-Deniz Hukukçusu Cahit İstikbal, Yunanistan'ın Mısır ile imzaladığı SAR mutabakatını mercek altına aldı.

Eser Sözleşmesinde Eseri Meydana Getirme Borcu

Makale, yazarın Maltepe Üniversitesi Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Doktora Programı kapsamında yazmış olduğu makaleler arasından seçilmiştir.

Deniz Otonom Suüstü Gemileri (MASS) ve Denizcilik Kariyerlerinin ve Kılavuzluğun Geleceği

Bazıları, devasa büyüklükteki gemilerin hiçbir zaman insansız seyredemeyeceğini, çünkü herhangi bir iletişim hatası durumunda, hayalet gemileri denizde kontrolsüz bir şekilde görmenin istenemeyeceğini...

Türk Hukukunda Sorumsuzluk Anlaşmaları

Alacaklı, borçlunun taahhüdünü yerine getirmemesinden doğabilecek zararlarından bir kısmından veya tamamından vazgeçmeyi önceden kabul ederse...