İspanya‘nın Katalonya Özerk Bölgesi başkenti ve en büyük kenti olan Barcelona,“aşırı turizmle mücadele etmek” amacıyla merkez limanına uğrayabilecek yolcu gemisi sayısını azaltmaya hazırlanıyor.

İzmir'de tekneler "karaya çıktı" İzmir'de tekneler "karaya çıktı"

Buna göre, herhangi bir zamanda limana yanaşabilecek gemi sayısı 10’dan 7’ye düşürülecek. Kentteki Muelle Barcelona Norte kuzey rıhtımı ve Dünya Ticaret Merkezi gibi bazı iskeleler de merkez limana tamamen kapatılacak ve , yolcu gemilerinden bunun yerine güney limanına yanaşmaları istenecek.

Yolcularınsa açık kalan iskelelerden şehir merkezine 30 dakikalık servis otobüsleriyle gitmeleri gerekecek.

Cruise Industry News‘un aktardığına göre, bu girişim şehir merkezi çevresindeki egzoz gazını azaltmayı amaçlıyor. Yeni kuralların 22 Ekim’den itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

‘Çöküş hissi yaratıyorlar’

Kent limanlarındaki Cruise trafiği Barcelonalıların uzun süredir şikayet konularından biriydi. Özerk bölge yönetimi de bu gemilere sınırlama getirilmesini bir süredir tartışıyordu.

Barselona Belediye Başkanı Ada ColauEl Pais‘e yaptığı açıklamada, 2019’da şehirdeki yolcu gemisi sayısını sınırlama sözü vermiş; “Aynı anda binlerce kişi geliyor. Bunların çoğu sadece birkaç saat kalıyor ve şehir merkezinde yoğunlaşıyor. Çöküş hissi yaratıyorlar”  demişti. Uygulama 2019’da hayata geçirilemedi ancak bu yıl için gündeme alındı.

Editör: Nermin İstikbal