Almanya'nın ilk özel Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) "Neptune" ülkeye ulaştı.

Sıvılaştırılmış doğal gazı gaz haline dönüştürmek için kullanılan ilk özel FSRU "Neptune", bu sabah Rügen adasındaki Mukran limanı açıklarında demirledi.

Gemi, hazırlıkların tamamlanmasının ardından Greifswald yakınlarındaki Lubmin sanayi limanına getirilecek ve yüzer bir terminal olarak hizmet verecek.

Ülke sınırlarına girmesinin ardından bir sahil güvenlik gemisinin eşlik ettiği 283 metre uzunluğundaki gemi, 1 Aralık'ta Lubmin'deki limanın yakınından geçen doğal gaz boru hatlarına bağlanacak.

Almanya'nın enerji krizine karşı önlemleri

Almanya, Moskova'nın Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattı üzerinden gaz akışını durdurma kararının tetiklediği enerji kriziyle mücadele ediyor.

Bölgede savaşa ilişkin endişeler enerji kaynakları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Alman hükümeti, bu kış sanayinin çarklarının dönmesi, ışıkların açık, evlerin sıcak kalmasını sağlamak için çabalıyor.

Bu yıl 2 FSRU gemisinin Aşağı Saksonya'daki Wilhelmshaven'da ve Schleswig-Holstein'daki Brunsbüttel'de faaliyete geçmesi planlanıyor. Ayrıca, Stade ve Lubmin'e 2023'ün sonuna kadar birer FSRU yerleştirilecek.

Editör: Nermin İstikbal