Fiji'deki bir davada Rus mega yat Amadea'ya el koyulmasından bir yıl sonra, ABD Adalet Bakanlığı gemiye el koymak ve onu satmak için dava açtı. 

İran, Konteyner Gemisinin Güvertesinden Balistik Füze Fırlattı İran, Konteyner Gemisinin Güvertesinden Balistik Füze Fırlattı

Davada, Rus milyarder Süleyman Kerimov'un yatı 2021 yılında 225 milyon dolara satın aldığı ileri sürülüyor. O dönemde Kerimov, Rusya'nın Suriye ve Ukrayna'daki askeri faaliyetleriyle bağlantılı olarak ABD tarafından yaptırıma tabi tutulduğu bildiriliyor.

Federal savcılara göre Kerimov, paravan şirketlerin iç içe geçmiş bebek düzenlemesini kullanarak, evraklarda adının yer almasına ve hatta geminin satıldığını bayrak devletine bildirme ihtiyacından kaçındı. Ancak satıştan hemen sonra gönderilen mürettebat e-postaları, geminin yeni bir sahibinin olduğunu ve gemi sahibinin temsilcisinin, Kerimov'un asistanı Dinar Khalikov olduğunu öne sürüyor. 

Federal hükümet ayrıca Kerimov'un da ilgi duyduğu Amerikan yatırım şirketi Heritage Trust'ın elindeki 1 milyar dolarlık varlığı bloke etti. 

Editör: Nermin İstikbal