Mersin'in Erdemli ilçesinde göç yolunda mola veren 5 pelikan, balıkçı barınağında bir süre avlanarak karınlarını doyurdu. Vatandaşlar ise o anları izledi. 

RMK Müzesinde sergilenen Gonca Buharlı Gemisine büyük ödül RMK Müzesinde sergilenen Gonca Buharlı Gemisine büyük ödül

AW061556_03
321 kilometrelik Akdeniz'e kıyısı olan Mersin'de zaman zaman renkli görüntüler yaşanıyor. Caretta carettaların sürekli uğrak yeri olan ve Akdeniz fokunun da daha önce ziyaret ettiği Erdemli Balıkçı Barınağı'na bu kez 5 pelikan birden geldi. Havaların serinlemesiyle sıcak bölgelere göç ettikleri değerlendirilen pelikanlar, barınakta teknelerin arasında bir süre gezinti yaparak balık avladı. Pelikanların balık avını ise balıkçılarla birlikte barınakta bulunan vatandaşlar da izledi. Bazı vatandaşlar o anları cep telefonu ile görüntüledi.

AW061556_01
Pelikanların genellikle tek tek geldiğini aktaran Mersin Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birliği Başkan Yardımcısı Yalçın Sakın, "Bu sefer 5 tane birden geldi. Erdemli Balıkçı Barınağı'na gelen böyle sürpriz misafirler güzel bir görüntü oluyor" dedi.

AW061556_10
Barınağa özellikle caretta cerattaların çok geldiğini kaydeden Sakın, Akdeniz fokunun da arada geldiğini ve birkaç gün bölgede kaldığını ifade etti.

AW061556_06
Deprem bölgesi Hatay'dan Mersin'e gelen ve balıkçı barınağında zaman geçiren vatandaşlardan Hüsamettin Bahçeci de, 5 tane pelikanı yan yana görmenin çok güzel olduğunu dile getirdi.
Deniz kaplumbağalarının uğrak yeri olan Erdemli Balıkçı Barınağı'na daha önce de Akdeniz foku gelerek, bir süre deniz üzerine hareketsiz durarak güneşlenmişti.

AW061556_09

Editör: Nermin İstikbal