Depremin ardından İskenderun ilçesinde demirleyen Karadeniz Lifeship Rauf Bey Gemisi’nde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan öğrencilerden 350’si üniversiteye yerleşti.

5-8
Depremlerin ardından LGS ve YKS öğrencileri için 10 Nisan’da limana demirleyen gemide, 520 öğrenci üniversite sınavına hazırlandı. Barınmadan dersliklere kadar her türlü imkânın sağlandığı gemide, gönüllü öğretmenlerin desteğiyle sınavlara hazırlanan 520 öğrenciden 350’si lisans ve ön lisans programlarına yerleşti.
Karadeniz Lifeship Rauf Bey Akademi Destekleme ve Yerleştirme Kurs Merkezi Eğitim Koordinasyon Yöneticisi Zeynep Şahin, gemide LGS ve YKS sınavına hazırlanan 1200’e yakın öğrenciyi ağırladıklarını söyledi.

4-11

Gemide kalarak LGS ve YKS’de başarıya ulaşan büyük bir kitle olduğunu aktaran Şahin, “Sınavla girilen liselere çocuklarımızın üçte ikisinden fazlası yerleşti. YKS olarak değerlendirdiğimde de en yüksek puanımız 540’larda, tam puana yakın bir puan. Burada dilediği üniversiteye yerleşen öğrencilerden bahsetmek lazım, bu yüzden bizler de mutluyuz” diye konuştu.

3-12

“Gemi güzel bir eğitim yuvasıydı”
Gemide 1,5 ay yatılı kalan Mehmet Ali Çelik sunulan imkanlarla sınava iyi hazırlandığını ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünü kazandığını söyledi.
YKS’den aldığı puanla Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan Sude Akbaş da depremin ardından bir süre çadırda kaldıklarını anlattı.
Gemide güzel bir ortamda sınava hazırlanarak Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazandığını anlatan Mehmet Ali Gül ise “Gemi güzel bir eğitim yuvasıydı. Normal okulumuzda ya da dershanelerimizde gibi hissettirdi bize. Gerçekten burada kısa süre içerisinde büyük bir aile olduk ve bu süreci başarıyla atlattık.” dedi.

1-19

İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesine yerleşen Meryem Ece Eraksay da depremlerin ardından zor günler geçirdiklerini, bu süreçte gemide sınava eskisi gibi verimli ve güvenli bir ortamda hazırlandığını anlattı.

Editör: Nermin İstikbal