Türkiye’nin öncülüğünde başlatılan Tahıl Koridoru Anlaşması devam ediyor. Bu kapsamda Ukrayna limanlarından kalkan 1000. gemi olan “Lady Marel” İstanbul’a ulaştı.

Ukrayna ve Rusya savaşı nedeniyle dünyada gıda krizine gidilmemesi için Türkiye’nin girişimleri ile başlatılan “Tahıl Koridoru” Anlaşması devam ediyor. Anlaşma kapsamında Ukrayna limanlarından kalkan gemilerin sayısı 1000 geçti. Ukrayna limanlarından kalkan ve İstanbul’a ulaşan 1000. Gemi panama bandıralı “Lady Marel” isimli gemi oldu. Gemi İstanbul Kilyos açıklarında havadan görüntülendi.

tahıl koridoru-2

 Fransa’ya doğru yola çıkan geminin içerisinde 22 bin ton ayçiçeği bulunuyor.

Tahıl Koridoru Anlaşması 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da imzalandı. Anlaşma İstanbul’da BM ile koordineli olarak kurulan müşterek koordinasyon merkezinden takip edildi. İlk gemi 1 Ağustos 2022 tarihinde yola çıkan “Razoni” isimli gemi oldu. Gemi İstanbul’a yaklaştığında ilk kurulan heyet tarafından incelendi. Anlaşmanın yapıldığı ilk günden bugüne kadar yaklaşık 33 milyon ton tahıl sevkiyatı gerçekleşti. Tahıl koridorunda en fazla ürün taşınan ülkeler Çin, İspanya, Türkiye ve Hollanda oldu. En son 2 ay uzatılan anlaşmanın yeniden uzatılması bekleniyor. 

Editör: Nermin İstikbal