Denizcilik alanında akademik çalışma yapan ve çok sayıda kitabı bulunan Öğretim Üyesi Dr. Gizem Kodak, Girne Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Fakültesi Dekanı olarak atandı.

Ödüllü yazar Gizem Kodak, denizcilik kültürüne ve ticaretine ilişkin çok sayıda akademik çalışma ve kitaba imza attı. Genç denizcinin, "Deniz Kokan Öyküler", "Açıkgözler İstilacı Türlere Karşı" kitaplarının ardından son olarak kaleme aldığı "Denizcilik Perspektifinden Python Program Dilinin Temelleri" kitabı yakın zamanda raflardaki yerini aldı.

Gizem Kodak Kimdir? 

1987 İstanbul, Bakırköy doğumludur. 2008 yılında Ekonomi lisansını tamamlayarak ekonomist unvanı kazanmış ve 2011 yılında Siyaset Bilimi bölümü, Deniz Politikası alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Çocukluk hayali olan denizci olma arzusuyla, yüksek lisans sonrasında üniversite sınavına yeniden girerek Güverte bölümünde sıfırdan öğrenciliğe başlamış ve 2013 yılında vardiya zabiti ehliyetini alarak bu rüyasını gerçekleştirmiştir.

Lise yıllarından bu yana edebiyat ile ilgilenen Kodak’ın profesyonel öykü yazarlığına ilk adımı, Leman Dergisi bünyesindeki Kaçak Yayın ile başlamıştır. 16 yaşında iken Leman Dergisi’nin açtığı yarışmayı kazanarak yaratıcı yazarlık eğitimine hak kazanan Kodak, bu eğitimin ardından çeşitli edebiyat dergilerinde öyküler yazmaya başlamıştır.

2007’de Marx’ın Kol Düğmeleri adlı öyküsü Ümit Kaftancıoğlu öykü ödüllerinde; 2015 yılında Jack ile Bir Gece isimli Öyküsü İTÜ Ali Teoman ödüllerinde öykü dalında ödüle değer görülmüştür. İlk kitabı Belki Başka Bir Rüyada, 2016 yılında Koral Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Yazmaya denizcilik öyküleri ile devam eden Kodak, Girne Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Fakültesi Dekanı olarak atandı.

Editör: Nermin İstikbal