Kurumlar Arasi Çatışma Yok

 

ImageBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ben kurumlar arası bir çatışmanın olduğu kanaatinde değilim. Kurumları temsil edenlerin gönül dünyalarında bir çatışma varsa onu bilemem, ama kurumlar arası bir çatışma asla söz konusu değildir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un davetlisi olarak Türkiye-İngiltere İş Forumu'na katılmak için İngiltere'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye ve İngiltere arasındaki ilişkilerin her alanda başarılı bir şekilde sürdüğünü ifade eden Erdoğan, ziyaretinin bu ilişkileri daha ileri taşımak için bir fırsat olduğunu belirtti.

Kıbrıs sorunu
Kıbrıs sorunu ile ortak ilgi alanlarına giren birçok bölgesel ve uluslararası konuda görüş alışverişinde bulunacaklarını bildiren Erdoğan şunları kaydetti:
''Geride bıraktığımız Ocak ve Şubat ayları İngiltere ile ortak ilgi alanlarımızı oluşturan bölgesel ve uluslararası sorunlara çözüm çabaları bakımından özellikle yoğun geçmiştir.
Türkiye ve İngiltere'nin İstanbul ve Londra'da; Afganistan, Pakistan ve Yemen konularının ele aldığı bir dizi birbirini tamamlayan toplantıya ev sahipliği yaptığı hatırlanacaktır. Bu bölgelerde ortak vizyona dayalı çabalarımızın artırılması imkanlarını da tekrar değerlendireceğiz.
Kıbrıs'taki iki taraf arasında devam eden BM kapsamlı çözüm müzakereleri kritik bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Kıbrıs Türk tarafının attığı adımların aynı samimiyetle karşılık bulması durumunda kısa bir sürede adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması mümkündür. Biz bu hedefe iki liderin 23 Mayıs 2008 ortak açıklamasıyla üzerinde uzlaştıkları çözüm çerçevesinde tam destek veriyoruz.''

ImageSorular
Başbakan Erdoğan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'la ilgili iddialara ilişkin bir soruyu yanıtlarken, konunun gerekli merciler tarafından yakından takip edildiğini bildirdi.
Erdoğan, ''İçişleri Bakanlığımız tabii bu tür konuları yakından takip ediyor. Bunlar yakından takip edildiği gibi bu tür haberler aynı zamanda yargıyı ilgilendiren de haberler. Öyle zannediyorum ki yargı da bu tür haberler çıktığı zaman bunları adeta bir suç duyurusu gibi kabul etmek suretiyle bunların üzerine gitmeli, çünkü ortada dolaşan rakamlar, haberler fevkalade öneme haiz. Adana sıradan bir ilimiz değil, çok çok önemli, büyükçe bir ilimiz'' diye konuştu.

Çatışma yok
''Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ gazetelere yapmış olduğu değerlendirmelerde askeri sevkiyatla ilgili rahatsızlığını ve kurumlar arası iletişimsizlikten rahatsız olduğunu dile getirmişti. Sizce Türkiye'de kurumlar arası bir çatışma mı var ya da siz böyle düşünüyorsanız herhangi bir talimatta bulundunuz mu kurumlar arası iletişimin en azından daha da güçlenmesi konusunda?'' sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
''Bu konu ile ilgili bugüne kadar benim çok açıklamalarım oldu. Ben kurumlar arası bir çatışmanın olduğu kanaatinde değilim. Kurumları temsil edenlerin gönül dünyalarında bir çatışma varsa onu bilemem, ama kurumlar arası bir çatışma asla söz konusu değildir. Her kurum Anayasa içerisinde, yasalar içerisinde kendisine tanımlanmış olan görev alanı içerisinde hareket ederse zaten hiçbir problem kalmayacaktır. Biz bu tanım içerisinde görevimizi ifa ediyoruz, kurumlarımızın da bu tanım içerisinde görevlerini ifa etmelerini istiyoruz. Kuvvetler ayrılığı ilkesinden; yasama, yürütme, yargı derseniz, bu konudaki açıklamalarımı zaten yaptım tekrar onun üzerinde durmayı da gereksiz buluyorum.''
Erdoğan, ''Nevruz kutlamalarına katılacak mısınız'' sorusunu yanıtlarken de böyle bir planlama olmadığını, ancak her yıl kendisinin ya da arkadaşlarının katıldığını söyledi.(aa)