Galeri/Miz, 1 – 25 Aralık 2021 tarihleri arasında sanatçı Tuncay Topcu’nun “Haletiruhiye” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Dr. Ferhunde Algaç Meriç sergi ile ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Her ne kadar soyut bir resim anlayışına sahip olsa da Tuncay Topcu’nun resimlerinde öykünün yoksunluğuna rağmen son derece belirgin, biçimsel farklılıklarla karşılaşırız. Geometrik renk alanlarında fov renklerin yerine daha nötr renklerin kullanımının yanısıra en belirgin biçimsel farklılık sanatçının üslubunun etkin bir parçası, resimlerinin hayat damarları olan, yüzey üzerinde serbest bir biçimde gezinen, narin ve kırılgan bir yapıya sahip siyah çizginin varlığını daha da belirginleşmesidir.

Çizgi, bir nevi matlaşmış renklerle biçimlendirilmiş amorfimgelerin diğer renklerle-biçimlerle ilişkisini kısıtlayan, son derece sağlam ve varlığını daha da etkinleştirmiş bir biçime bürünmüştür. “Bürünmüştür” çünkü bu durum her an değişebilir ve çizgi eski kırılgan yapısına dönebilir, hissini bize açıkça kanıksatan bir görünüme de sahiptir, aynı zamanda. Neredeyse sanatçının ortaya koyduğu her geometrik renkli biçimin bireyselleşmesin etanı kolurken, gerçek yaşamdaki kısıtlanmanın, sanatçının hâletiruhiyesindeki değişikliğin, bir yansıması olarak yeniden biçimlenmiştir”.