banner191

banner148

banner179

banner176

21.03.2015, 01:06

Kadın denizcilerimiz...

Kadın ilk anadır benim gözümde  ; çocuğu olsa da olmasa da. Kokusu  yeter bebesine. Doğurur kadın, büyütür, sever, her şeyini karşılıksız verir . Ölürken bile “Ebva” da mutludur evladından önce gittiği için. Fedakarlık anıtıdır. 

Kardeştir kadın kıyamazsın saçının teline. Tek damla gözyaşı  acıtır içini.

Haladır, teyzedir kadın, yolu gözlenen ziyaretine koşulan...

Pamuk elli ninedir o .Kıyısında huzur bulursun entarisinin. Çanakkale i hatırlatır güven duygusuyla sarmalar seni.

Arkadaştır, dosttur. Sıkıştın mı koşup eriştiğin kapısına.  Merttir kadın. Adam olmak lafının gerçek muhatabı odur. 

Eştir, sevgilidir hayatını paylaşacak kadar güvendiğin.

Yöneticidir . Emek hırsızlığının yüzsüzce pişkince yapıldığı  günümüzde  emeğin güvencesidir o.

Bilim insanıdır. İnsanlık için araştırır geliştirir bulur. Erkek kadar zekidir, dahidir.

Siyasetçidir. İlgilidir ülkesinin,insanın sorununa, sıkıntısına. Baş kaldırır, isyan eder, insana ait her güzel değerin savunucusudur.

Doktordur, hemşiredir, sağlık memurudur. Kışın en sert yüzünde çoğunun kaçtığı mezralara köylere gider kimsesizlerin anası bacısı olur .

Öğretmendir kara başlı çocukların kuş konmaz kervan geçmez yoksul yörelerinde. Aydınlık yüzüdür orada bir köy var uzakta dediğimiz yerlerin.

Ve o artık ülkemizde Kaptandır, Süvaridir, Baş Mühendis, Efendi Kaptan, Mühendis Hanımdır. Bizden biri olmuştur. Barbaros un torunudur. 

Türk Kadını dünya denizlerine baş vermiş  enginlere giden gemilerin mert, yiğit, korkusuz ve başarılı denizcisidir artık.Türk Denizcilik Sektörünün ülkeye sağladığı milyarlarca dolar girdide onun da emeği, alın teri vardır. İnsan için tartışmasız en zor en yıpratıcı işlerden biri olan denizcilik mesleğinde onun varlığı ve başarısı kadınımızın iradesi, zekası, çalışkanlığı,sabrı ve gücünün en çarpıcı örneğidir. Büyük harflerle not edilmelidir.

Kadınlarımızı denizcilik sektörünün her alanında daha fazla görmek dileğimi belirtirken  örnek teşkil edip cesaret veren başarıları için “özellikle denizde çalışan” bütün hanım kardeşlerime, şükranlarımı sunarım. Erkek kadın ayrımını biyolojik farklılıkların sınırlarına mahkum edip “insanın” isterse neler yapabileceğini tekrar gösterdiğiniz için hepinizin mübarek ellerinizden öperim.

Süvari Hanımlar, Baş Mühendis Hanımlar, Mühendis Amine  , Efendi Kaptan Zübeyde Hanımlar;  Allah yolunuzu açık etsin , pruvanız neta olsun.

Sevgiler herkese...

Yorumlar (6)
ADINIZI YAZIN 5 yıl önce
Kadın anadır, erkek kadar zekidir,Allah razı olsun mu diyelim. Her şey erkeğe endeksli. Erkek kadar zekim mi, Hah tamama işte orası zirve.Beyninizin kıvrımlarından fışkıran erkek egosu cümlelerinize sızmış.
Kemal Murat Güler 5 yıl önce


Oğlumun Öğrenmesini İstediğim 10 Şey11 yaşında muhteşem bir oğlum var. Zeki biri. Her gün beni güldürmeyi başarıyor. Hem nazik hem de cömert. Ve benim her gece evrene gönderdiğim dileğime rağmen – lütfen zamanı yavaşlat! – oğlum gözlerimin önünde bir erkeğe dönüşüyor. İlk kez 11 yıl önce aşık olduğum o küçük tombul sarışın çocuk değil artık. Yaz boyunca tam 8 cm uzadı. Beni neredeyse geçmek üzere. Bu yılki yeni okul ayakkabıları 43 numara. Her gün antredeki dev spor ayakkabıların yanından geçerken, oğlumun değiştiğini inkar etmemin artık imkansız olduğunu fark ediyorum. Hem olağanüstü hem de bir parça korkutucu da olsa, küçük oğlum yetişkinliğe doğru kanat açıyor.Oğl umla birlikte, kendine özgü bir geçiş dönemi içinde olduğumuzu hissediyoruz. Ne tam ergen, ne tam çocuk… Kabarmaya başlayan akneler, vücut tüyleri ve şiddetli hormonlar dünyasının kapılarına dayanmaya başladıkça, oğlumun birkaç yıl içinde nasıl bir ergen olmasını isterdim diye düşünmeye başladım ben de. Ve sonunda nasıl bir erkeğe dönüşmesini isterdim diye. Ona hala vermek istediğim çok fazla hayat dersi var. Bazen pek de iyi olmayan bir dünyada, iyi bir erkek olabilmesi için öğrenmesi gereken birçok önemli şey var. İşte, oğlum tam bir ergene dönüşmeden önce öğrenmesini istediğim 10 şey.1) - İyilik bir güçtür, zayıflık değildir. Nezaket bir güçtür. Empati de öyle. Zalim olmak “erkekçe” ; bir şey değildir. Kibar olmak zayıflık değildir. Genellikle iyiliğin gücünü hafife alırız. Oysa dünyayı iyilik geliştirir ve iyileştirir.


2)- Bir kızın bedeni sadece kendisine aittir. Kim olursa olsun, hiçbir hak talep edemezsin. Onunla ne kadar süredir birlikte olursan ol. Bedeni söz konusu olduğunda kuralları o koyar. Aynı şekilde sen de kendi bedeninle ilgili kuralları koyarsın.3 )- Duygularını ifade et. Kelimelerini kullan. Bastırma. Derinlere itme. Bizi tam gelişmiş insan yapan şey duygularımızdır. Bir mağara adamı olma.4) ;- Yemek pişir, temizlik yap ve çamaşırlarını kendin yıka. Her erkek lezzetli bir şeyler (ya da en azından yenilebilir) bir şeyler pişirebilmeli, arkasını temizleyebilmeli ve kendi kıyafetlerini yıkayabilmeli. Ve lütfen, lütfen anla – ve bunu sadece söyleme, buna gerçekten inan – bunların hiçbiri “kadınların işi” değildir.5 )- Her gün “Lütfen,” ; “Teşekkürler,& #8221; ve “Özür dilerim” de. Davranışlar çok önemli. Bu modern dünyada çok daha az önemseniyor olsa da, davranışların seni herkesten ayırır. Okulda. Kariyerinde. Gelecekteki ilişkilerinde. İyi davranışlar seni hayatta daima daha ileri götürür.6& #41;- Herkese güvenme. Aynı zamanda hiç kimseye güvenmemezlik de etme. İnsanlar senin güvenini kazanmak zorunda olsun. Güvenini karşılıksız verme, sadece onu hak eden insanlara ver. Hepimizin her zaman arkamızda olduğunu bildiğimiz bir arkadaş çevresine ihtiyacımız var.7) - Biraz kendine güven (bazen rol yapmak zorunda kalsan bile) çok kapı açar. Ve tamamen rol yaptığın zamanlarda olacak. Bana bu konuda güven. Ama zeki olduğunu da her zaman bil. Yetenekli olduğunu bil. Yapabileceğini bil. Hayallerini gerçekleştirmek için ihtiyacın olan her şeye sahipsin. Sadece kendine inan.8) ;- Birlikte olduğun insanların sırlarını ifşa etme. Bu saygısızlıktır. Kabalıktır. Diğer insanın savunmasızlığından faydalanmaktır. Arkadaşların detayları bilmek zorunda değil.9 1;- Bazı şakalar yapmaya değmez. Bilirsin, “kötü” esprilere bayılırım. Ustalıkla iğnelemek ise benim hayatta en sevdiğim şeylerden birisi. Ve sen her ikisinde de oldukça ustasın. Ama bunları yapmak her zaman uygun olmayabilir. Mükemmel bir espriden çok daha önemli şeyler vardır. Arkadaşlık gibi. Güven. İyilik. Espriyi yapmadan önce bir düşün. Gerçekten yapmaya değer mi?10) - Dünyayı keşfet. Dışarı çık. Yeni şeyler gör. Yeni yerler keşfet. Ufkunu genişlet. Sırt çantanla Avrupa’yı dolaş. Afrika’da safariye git. Dünyevi bir perspektif geliştir. Ben her zaman geri döndüğün evin olacağıMer ve BilenlerKa dın Girişimciler Kulübü

Atölye 5 yıl önce
Türkiyenin ilk uzak yol kaptanı olan Tuba kpt. aklıma geldi, kendisini tanımaktan dolayı onur duyduğum, üstün nitelikli bir insan olan Sevgili Tuba kaptanın samimiyetine bağlı olarak ahlağına ve hayata karşı erdemli duruşuna selam olsun. Yolu açık, pruvası net olsun.
MUSTAFA CAN 5 yıl önce
Bu yazıyı erkek düşmanı gibi baksanız dahi çıkamayacak bir yorum yazan adsız arkadaşı kınıyorum.

Murat Kaptanı bu muhteşem yazısı için kutluyorum.

Bu konudaki fikirlerimi tekrar gözden geçirmek durumunda kaldım.
Kemal Murat Güler 5 yıl önce
Bu yorumu yapan KESİNLİKLE KADIN olamaz çünkü ismini yazacak cesareti gösterememiş .İkincisi bu tip eleştirileri sürekli yapan bir okur hayranım ??? var. Adını yazmadan bu tip anlamsız eleştirileri yapmak karanlıkta vurup kaçmaya benziyor.Bizler amatörce yaptığımız bu işi bütün yazar arkadaşlarım için söylüyorum yüreklice yapıyoruz. Tabii ki eleştirileceğiz ama hakça ve yüreklice .Böyle korkakça değil.
ADINIZI YAZIN 5 yıl önce
Erkek kadar öfkeli yorumunuzu okudum.Kim ne söylerse söylesin bütün o yazdığınız yazı bir cümle içine sinen egonuzun esiri olmuş maalesef. Ben hiç bir erkeğe dayısın, amcasın, dedesin, kadın kadar da zekisin diyerek hak taltif edildiğini görmedim.Erkek zekası bir üst sınır mı sizce? Zekanın nirvanası mı? Dünyanın halinden de belli üstelik!!!

23°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?