Başarıları Türk kaptanlara İlgiyi Artırdı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi mezunları, dünyanın tanınmış uluslararası deniz ticaret filolarında görev alıyor.

Tarihi, Heybeliada'da 1884'te kurulan ve Deniz Harp Okulu'nun bir bölümü olan "Leyli Tüccar Kaptan Mektebi"ne dayanan İTÜ Denizcilik Fakültesi'nin mezunları, deniz ticareti firmalarının ilk tercihi oluyor. Dekan Prof. Dr. Nil Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen "gemi adamlarını" yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Mezun verdikleri öğrencilerin uluslararası denizcilik camiasında önemli görevler üstlenmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Güler, "Uluslararası denizcilik camiasında görev alan öğrencilerimiz sayesinde ülkemizin gururu haline geldik. Bizim asıl işimiz gemi adamı yetiştirmek. Kaliteyi üst seviyede tuttuğumuz için bugün uluslararası arenada söz sahibi olduk. Buradan mezun olan öğrenciler, dünyanın tanınmış en iyi filolarında görev alıyor. Özelikle bazı firmalar buraya gelerek öğrencilerimizi yakın takibe alıyor" dedi. Güler, bugüne kadar uluslararası filolarda ve yabancı bayraklı gemilerde görev alan öğrencilerinin gösterdiği başarılarının ise Türk kaptanlara ilgiyi artırdığını ifade etti.

Güler:"Dünyanın en iyi kaptanlarını yetiştirme gayretindeyiz"

Dünyanın ve Avrupa'nın en iyi kaptanlarını yetiştirmenin gayretinde olduklarını dile getiren Güler, şöyle konuştu: "Öğrencilerimizin, denizcilik sektörünün tanınmış filoları tarafından tercih edilmesi bizlerin göğsünü kabartıyor. Hedefimiz, yetiştirdiğimiz gemi adamlarının, denizcilik eğitiminde araştırma yapması, uluslararası nitelikte çalışan gemilerde önemli görevler üstlenmesi ve bu gemilerde lider konuma ulaşarak strateji belirlemeleridir. Arzu edilen hedefi ise özellikle son yıllarda yakaladık. Yabancı firmalar buraya gelerek, öğrencilerimizi yakın takibe alıyor ve mezun olduktan sonra onları kendi bünyelerine katmanın çabasını veriyor. Sadece uluslararası firmalar değil, aynı zamanda yabancı bayraklı uzak denizlere iş yapan Türk firmaları da yine fakültemizin öğrencilerini tercih ediyor. Bugüne kadar fakültemizden mezun olmuş ve uzak denizlerde görev alan lider konumundaki öğrencilerimizin sayısını belirlemek için bir envanter çalışması yapıyoruz. Böylece dünyanın kaç yerinde, ne kadar Türk kaptan var hepsini belirlemiş olacağız."

 "Çok uluslu bir ortamda" eğitim 

Prof. Dr. Güler, öğrencilerin "çok uluslu bir ortamda" eğitim gördüğünü anlatarak, "Denizcilikte başarının sırrı farklı kültürlerin tanınmasıdır. Bu özelliği öğrencilere kazandırmaya çalışıyoruz" dedi. Fakültenin tarihi köklerinin de iyi denizcilerin yetişmesinde önemli bir etken olduğunu vurgulayan Güler, şöyle devam etti:

"Fakültemiz, Uluslararası Denizcilik Üniversiteler Birliği'nin kurucusudur. Bu durum, çocuklarımıza uluslararası bilinirlik ve tanıtım sağladı. Fakültemizin uluslararası diğer eğitim kurumları tarafından iyi tanınması çocuklarımıza uluslararası kapıları açıyor. Öğrencilerimizin dünya ve Avrupa'daki diğer üniversitelerdeki öğrencilerden bir adım daha önde olmasının farklı bir nedeni ise önceden mezun olup uzak denizlere açılanların iyi bir şöhrete sahip olmasıdır. Bu şöhreti korumak gerekiyor."

Nil Güler, ayrıca New York Eyalet Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ile ortak yürütülen program kapsamında eğitim alan öğrencilerin ise hem çift diplomaya sahip olduklarını hem de stajlarını ABD'de yaptıklarını sözlerine ekledi.

- "Uluslararası filolarda kaptanlık yapmayı istiyorum"

Güverte 4. sınıf öğrencisi Ömer Turgun ise hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul Denizcilik Fakültesi'ni tercih ettiğini söyledi. Mezun olduktan sonra yurt dışında çalışmayı istediğini dile getiren Turgun, "Hayallerimi ve ideallerimi burada gerçeğe dönüştüreceğime inanıyorum. Buradan mezun olan bizden önceki ağabeylerim gibi yurt dışında, uluslararası deniz filolarında kaptanlık yapmayı istiyorum. Sadece ben değil, burada okuyan ve yurt dışına gitmek için sabırsızlanan arkadaşlarım da aynı hayalleri kuruyor" dedi.