banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

29.01.2009, 17:33 24170

Sektörümüzün Duayeni Necmettin Hocama

Sevgili denizhaber okurları,

Bu yazımı Türk denizciliğine büyük katkıları olmuş, değerli insan ve bilim adamı, çok sevdiğim ve saydığım Prof. Dr. Necmettin Akten Hocam’a ithaf etmek istiyorum.

Necmettin Hocam ile ilk kez hocamın başkanlık yaptığı, benim de görev aldığım Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı Deniz Yolu Ulaştırması Alt Komisyon çalışmalarında karşılaşmıştık. O günün, hocamı tanımaktan dolayı hayatımın en şanslı günlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Necmettin hocamın gerek doktora tez danışmanım olarak ve gerekse hocam olarak denizcilik alanındaki çalışmalarımda katkıları büyüktür.

Denizcilik camiasında olup da Prof. Dr. Necmettin Akten’i tanımayan pek yoktur sanırım. Gene de hocamın özgeçmişi hakkında kısaca bilgi vermek isterim.

Türkiye’nin tek kaptan profesörü olan Prof. Dr. Necmettin Akten Yüksek Denizcilik Okulu’nun Güverte Bölümünü bitirdi. Türk ve yabancı bayraklı ticaret gemilerinde zabitlik, 2. kaptanlık ve kaptanlık yaptı. Ulaştırma Bakanlığı hesabına İngiltere’de University of Wales, Institute of Science and Technology’de navigasyon ihtisası yaptı. Yüksek Denizcilik Okulu’nda 1969–1982 yılları arasında öğretim elemanı olarak göreve yaptı. Yüksek Denizcilik Okulu’ndaki görevi sırasında 1973–74 öğretim döneminde Norveç Hükümetinin bursunu kazanarak Det Norske Shippingakademi’de deniz işletmeciliği ihtisası yaptı. 1975 Yılında aynı yüksekokulun Ulaştırma-İşletme Bölümü’nü kurdu ve ilk bölüm başkanlığı görevini yürüttü. 1979–82 Döneminde de Güverte Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Ayrıca, 1987–1991 döneminde İ.Ü İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü bünyesinde açılan Deniz İşletmeciliği programında öğretim elemanı olarak görev aldı.

İstanbul üniversitesi (İÜ) İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde Deniz İşletmeciliği bilim dalında yüksek lisans öğrenimini ve İ.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Anabilim dalında doktora öğrenimini tamamladı. Doçentliğini Gemi Yönetim Mühendisliği Anabilim Dalında almış olup 13.02.2006 tarihinde profesörlüğe atandı.

Prof. Dr. Necmettin Akten, 3–7. Dönem Beşyıllık Kalkınma Planları’nda (1999–2000) Deniz Ulaştırması ve Limanlar alt komisyonlarında üyelik, raportörlük ve komisyon başkan vekillikleri yaptı. VIII. Beşyıllık Kalkınma Planı’nda Deniz Ulaştırması Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 1998 Yılında yapılan 9.Ulaştırma Şurası’nda Deniz Ulaştırması Çalışma Grubu Başkanlığı görevini yürüttü.  IX. Beşyıllık Kalkınma Planı çalışmalarında da görevlendirilmiştir.

IMO ve UNCTAD gibi Birleşmiş Milletler örgütlerinde “Multimodal Transport Convention - Çoklu Taşımacılık Sözleşmesi”,”INMARSAT - Denizde Uyduyla Haberleşme Örgütü”, “Maritime Fraud and Piracy - Denizde Sahtecilik ve Korsanlık” konulu diplomatik konferanslarda ve IMO Genel Kurulu’nda Türkiye delegesi ve delegasyon sözcüsü olarak görevlendirildi.

Ayrıca, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Gemiadamları Yönetmeliği hazırlama kuruluna başkanlık etti. Dünya Bankası ile yürütülen Türkiye Limanlarının Modernizasyonu projesinde Türkiye eşbaşkanı olarak görev yaptı.

Piri Reis konusundaki çalışmalarından ötürü Eylül 1972’de İngiltere Kraliyet Navigasyon Enstitüsü (Royal Institute of Navigation) üyeliğine seçilmiş olup, halen söz konusu Enstitü’nün üyesidir. Ayrıca bu Enstitünün Türkiye kurucu Branş Başkanı olarak görev yapmıştır.

1992–94 yılları arasında Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneğinde başkanlık yaptı. 1984–1987 yılları arasında İstanbul Deniz Otobüsleri projesinde (uygun gemi tipinin belirlenmesi, gemilerin ve kapasitelerinin seçimi ve İDO’nun kurulması dâhil)  Albatros A.Ş genel müdürü sıfatıyla etkin görev aldı.

Uzakyol Kaptanı yeterliğine de sahip olan Prof.Dr. Necmettin Akten Ağustos 1993’de Ukrayna Ulaştırma Bakanlığı’nın talebi üzerine Fedor Şalyapin adlı Ukrayna bayraklı transatlantikte seyirde iken Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Latvia limanlarının 32 liman işletme yöneticisine liman işletmeciliği semineri vermiştir.

Prof.Dr Necmettin Akten İ.Ü Mühendislik Fakültesi bünyesinde 09.08.1995 tarihinde öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 08.11.2002 -25.07.2005 Döneminde İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü’nde Deniz İşletmeciliği Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. 1995-2009 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünde öğretim üyeliği görevini ve Ocak 2006-Ocak 2009 döneminde bölüm başkanlığı sürdürmüştür. İ.Ü Mühendislik Fakültesi elemanı olarak görevde bulunduğu sırada Kocaeli Üniversitesi, İTÜ Denizcilik Fakültesi ve Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde de dersler vermiştir. 30 Yılı aşkın süredir yargı nezdinde bilirkişilik, ticari ihtilaflarda hakemlik ve dispeçörlük yapmaktadır. Prof.Dr Necmettin Akten evli ve iki çocukludur. İngilizce ve orta derecede Norveççe bilmektedir.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Başkan Yrd. Doç. Dr. Birsen Koldemir hocalarının başkanlığında geleceğin başarılı denizcileri Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Fakültesi’nin pırıl pırıl öğrencileri 28 Ocak 2009 Çarşamba günü Necmettin hocama, hocalarına  sürpriz bir veda partisi düzenlediler.

Sayın Selçuk Onur’un lojiport’daki köşesinde yazdığı gibi Allah, herkese böylesine sevilmeyi nasip etsin. Sayın Hocamın bu kadar çok sevilmesinde çok iyi bir bilgi birikimi, donanımı ve vizyonu yanında dürüst bir kişiliğe sahip olması, her zaman doğrunun ve doğruların yanında olması ile sektördeki sorunları yüreklilikle dile getirmesinin büyük rolü olduğunu düşünüyorum.

Denizciliğe gönül vermiş, Türk Denizciliğine çok değerli katkıları olan Necmettin Hocam sektöre katkılarını arttırarak bayrağı taşımaya devam edecektir. Necmettin Hocamla birlikte biz yetiştirdiği öğrencileri de ülkemizin denizcilik sektörünün gelişmesi konusunda bayrağı taşımaya devam edeceğiz.

Sevgiyle kalın

Yorumlar (14)
F A T İ H Y I L M A Z 13 yıl önce
Çok değerli hocamızı ben de sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Hayatta iken değerini bilip, O'nun adının bir eğitim-kültür kurumuna verilmesini buradan teklif ediyorum. Dr. Jale Nur ECE'yi de gösterdiği ahde vefa örneği nedeniyle tebrik ve takdir ediyor, sevgiyle ve saygıyla selamlıyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.Saygılarımla,Fatih YILMAZ
murat birecik 13 yıl önce
necmettin ağabey'imin adı geçer de ben hiç konuşmazmıyım?

sektörümüzün bireyleri, biraz düşünmeli ve nasıl olur da bir

insan böylesine donanımlı olabilir? nasıl bir insanın bu kadar çok seveni olabilir?...diyerek şaşırmalı!!!hacı ağabey'im, evine bir ekmek götürür ve 2. sinde gözü yoktur...yani önce ahlak ve tokgözlülük. bitti...ellerinden öperim

pire'den kara murat
Birsen KOLDEMİR 13 yıl önce


Sevgili Jale Hanım, Gösterdiğiniz hassasiyet için sizi kutluyorum. Sizin vesileniz ile İstanbul Üniversitesi Denizcilik Kulübü olarak tüm öğrencilerimizle Prof. Dr. Necmettin AKTEN Hocamız için düzenlediğimiz etkinlikde bana destek veren herkese çok çok teşekkür ediyorum.Bundan sonra da yine bereberiz....Sevgilerimle,Yard. Doç. Dr. Birsen KOLDEMİR

Bölüm Başkan Yardımcısı

İ.Ü. DEniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü

Kapt. Mehmet Ali Albayrak 13 yıl önce
Sevgili Jale Hanım,Çok sevgili ve değerli insan Prof. Dr. Necmettin Akten benim de Yüksek Denizcilik Okulu'nda iken (1970-1974) benim de Navigasyon hocamdı. Benim kariyerindeki katkıları dolayısı ile her zaman hürmet ettiğim bir insandır Necmettin Ağabeyim. Önce hocamdı, sonra meslektaşım oldu. Benim mesleğimde bugünlere gelebilmemde bana örnek olmuş birkaç büyüğümden biridir.Bugünleri görmekten ben de en az onu kadar mutluyum. Mesleğini icra ederken maalesef değeri bilinmesine rağmen anlaşılmadı ve gereken önem verilmedi kendisine.EN önemli olarak yaptığı şeylerden bir tanesi coğu kimse bilmez Norveç Deniz Ticaret Akademisini biz Türklere açmasıdır. O sayede ben de 1980 de Oslo'da 1 sene Post Graduate diploma öğrenimi gördüm. Onun sayesinde onlarca kişi Oslo,ya giderek burslu olarak kariyer yaptı. Daha nice faydalı işler yapan memleketini çok seven, karşılık beklemeden varını yoğunu feda eden hocama, ağabeyime buradan aracılığınızla saygılarımı sunmak isterim.Sizi de gösterdiğiniz akde vefadan dlayı kutlar, saygılarımız sunarım.

rasim şinel 13 yıl önce
sevgili Jale Hanım,

Sayın prf.dr.kpt.Necmettin Akden in Perşembenin rotasında emekli oldugunu ögrendigimde üzülmüştüm.Ancak Sayın Necmettin akden gibi dalında duayen olmuş ve bilgi ve tecrübelerini genç nesillere aktarmakda üşenmeyen birisinin emekli olması mümkün olmamakda sadece çalışma adresleri degişmektedir.

Denizcilik camiasının akıl hocası,kütüphanesi,ve referansı için yazmış oldugunuz makale ve sevgi dolu sözlerin tamamına katılıyor ve size ayrıca teşekkülerimi iletmek istiyorum.

saygılarımla
TEVFİK BATUŞ 13 yıl önce
Bende YDO' da okuduğum dönemde yani 30 sene önce, Necmettin hocamın öğrencisi olma şansına erişenlerden biriyim. Necmettin hocam,mütevazi, esprili ve arkadaşça yaklaşımı sebebiyle hepimizin gönlünde taht kurmuş ve Türkiye'nin ilk kaptan profösörü olabilme başarısını göstermiş çok değerli bir abimizdir.Kendisini okulumuzun başında görmek benim gibi YDO' luların en büyük arzusu olmasına rağmen maalesef olmadı.

Sevgili hocam ellerinden öperim.

Kapt.Tevfik Batuş
ebru bektaslı 13 yıl önce
slm ben isk den ebru yeni yapılan denizciler lisesine gitmek istiyorum ama puanını bilmiyorum denizci olmak istiyorum lütfen bana yardım edin benim msn adresine yollarsanız sevinirim simdiden tsk ederim

GÖKHAN GÜRBÜZ 13 yıl önce
Kara tahta ve beyaz tebeşirle denizcilik eğitiminin verilmeye çalışıldığı okulumuza yaptıklarınızı, sizin ve adlarını burada sayamacağım diğer idealist ve değerli hocalarımızın bizlere kattıklarını ömrüm boyunca unutmayacağım.

Okulda hocadan öte babacan tavırlarınızla hayatımızın dönüm noktalarındaki mihenk taşımız oldunuz.

Teşekkür ederiz, Allah Selamet versin.

Ellerinizden öperim,

Saygılarımla,

Kpt.Gökhan GÜRBÜZ

Dnz. Ulş.İşlt.Yük.Müh.JALE HOCAM YAZINIZ İÇİN ELLERİNİZİE SAĞLIK...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü