Ve İzmir’in yeni gemileri yola çıkıyor

Autsal şirketiyle Gemi Mühendisleri Odası’nın itirazı kabul görmeyince, artık engel de kalmadı.

Ve İzmir’in yeni gemileri yola çıkıyor

Kamu İhale Kurumu (KİK), İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ve Türk firması Özata Denizcilik firmasının 117 milyon euroluk teklifle kazandığı 15 yolcu vapuru ve 28 adet yedek parça ihalesine yapılan iki itirazı reddetti.

DHA’dan Utku Bolulu’nun haberine göre ihalede teklif bile vermeyen Autsal Ships Pty Limited ile Gemi Mühendisleri Odası’nın itirazının reddedilmesi üzerine, gemi alımı ve yedek parça ihalesi konusunda belediyenin önünde bir engel kalmadı. Büyükşehir, Özata Denizcilik’i sözleşmeye çağıracak.

Geminin özellikleri
 
İlk gemi, Büyükşehir’e, 550 gün sonra teslim edilecek. Teslimatlar 90 gün arayla yapılacak. Konak-Karşıyaka arası iniş ve biniş dahil yolculuk, 15 dakikaya düşecek. Gemilerden Konforlu ve ergonomik oturma koltukları bulunacak.

İki katlı Gemilerin ön tarafında otomatik olarak kumanda edilecek rampalar bulunacak. Bebek bakım masası, engelli tuvaletlerinin de yer alacağı gemiler, iki katlı olacak. Birinci kat tamamen kapalı, ikinci katta kapalı alan dışında az 90 kişi kapasiteli açık alan yer alacak. Hayvanlar için kafes de olacak.

“Bizimki daha verimli” iddiası

30 Nisan’da yapılan gemi ihalesini Türk firması Özata Denizcilik Şirketi, 117 milyon euro teklif vererek kazandı. Avustralya firması Autsal Ships PTY Ltd, ihaleye katılmasına karşın teklif vermedi ama itirazda bulundu. Firma, ürettikleri alüminyumdan gemilerin, kompozite göre verimlilik açısında daha avantajlı yönleri olması ve ucuzluğunu gerekçe gösterdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
tolga  turgut
tolga turgut - 7 yıl Önce

geçmiş ola,avrupalı itiraz ediyo,ödeme dekontu gmo ya ait,

allah allah,allah allah,yanılıyormuyum,

hayırlı olsun izmir e,çok ultralüks gemilerimiz geliyo,

gemilere isim verelim,zübeyde hanım vapuruna talibiz,gemileri biz yapalım,tersane kuralım:),alaybey emekli,i.alyanak battı,derken geldik bugünlere,

bugüne kadar yazdık çizdik,attık tuttuk,gmo başedemedi,

biz ne edelim,

aman gelecek olan yedek parçaları da iyi muhafaza edelim

(izdeniz in atölyeden başka herşeye benzeyen depovari sahasında,ki bi ara gidip görmenizi isterim-bostanlı iskelesi atölye sahası-en son çöp ve hurda dağı idi),(belki temizlenmiştir)ki,güzelim gemi parçaları heba olmasın,sahip çıkalım:),ileride lazım olacak,ana makina mı arızalandı,hemen sök-tak,2 günde gemi hazır,yedek piston,gömlek,istemez,gerek yok,arızalandımı yenisini tak,hadi sefere,vay be,

ha bu arada,bari akıl etselerde gemiler de çalışacak personeli geminin donatım aşamasında görevlendirseler,bu ultralüks gemiler de bi de bunun sıkıntısını yaşamayalım,akıl ederler mi,işallah

Alamatra
Alamatra - 7 yıl Önce

Herşey yazıldı ve söylendi. Bir şey çok önemli idi, o da bu gemiler Türkiye'de yapılamaz düşüncesi başta sektöre sonrada biz teknik eğitimini almışlara saygısızlık oldu. Özata Tersanesi olarak bu işi iyi bir organizasyonla hakkından geleceğine önce kendisi inanmış ve bu ihaleye girmiştir ve kazanmıştır. Yani elini taşın altına koymuş hodri meydan demiştir. Korkunun ecele faydası yok ama yine de maksat yeldeğirmenlerine karşı koymak olmadığını bu ülke inşallah yaşayacaktır. Ancak daha önce de değindiğimiz gibi Türkiye ye uygun daha değişik tasarımlar mevcut ve bunu da yapacak güçteyiz, inşallah o günleri de görürüz. Darısı yine İstanbul işletmecilerinin başına. Bu iş başlar ve iyi neticelenirse talepte sıra kuyruğu baya uzun olacağa benziyor.

ahu
ahu - 7 yıl Önce

KİK çok doğru bir karar vermiş.

Zeynel Coşar
Zeynel Coşar - 7 yıl Önce

Her türlü engeli, şaşırtıcı gayertkeşliklerle acımdan,utanmadan sıkılmadan ortaya koydular.Düşmana saldırı gibi,akla mantığa ,bilimsel her şeye karşı yanlış bir yolu sonuna kadar götürdüler.Artık söz tersane işçilerimizin ve mühendislerimizin olacak.İnşallah İzmir Vapurlarını yüzlerinin akıyla yapar ve tüm Türkiyemizin yüzünü güldürüler. Ona inancım tamdır.Otuz yıldır tersanelerde çalışmış ve tersane sorunlarına kafa yormuş bir tersane işçisi olarak Özata tersanesini kutluyor ve canı gönülde başarılarını diliyorum.Tüm tersane işçileri tek yürek İzmir Gemilerinin suya ineceği günü dört gözle bekliyoruz.

mehmet onaran
mehmet onaran - 7 yıl Önce

Konak-Karşıyaka arası 15 dk.ya inecek deniyor.Şimdi şu anda kaç dakika?Manevra yapıp yanaşmasını da ekle ayni zamana geliyor.Karşıyaka-Alsancak arasında kalkması ile yanaşması bir olacak.İnşallah motorlarına birşey olmaz kısa mesafede çalışmaktan.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176