banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İtalya'dan 2 yardım gemisine liman izni çıktı

İtalya Akdeniz'de sığınmacıları taşıyan iki kurtarma gemisinin Sicilya'da limanlara yanaşmasına izin verdi. İki gemide 121 sığınmacı bulunuyor.

Genel 04.12.2019, 16:01
177
İtalya'dan 2 yardım gemisine liman izni çıktı

İtalya'dan 2 yardım gemisine liman izni çıktı

İtalyan hükümeti, Akdeniz'de sığınmacıları taşıyan Alan Kurdi ve Ocean Viking adlı kurtarma gemilerinin iki limana yanaşmasına izin verdi. 61 sığınmacının bulunduğu Alman insani yardım kuruluşu Sea-Eye'a ait Alan Kurdi gemisi Messina Limanı'na,  60 sığınmacının bulunduğu Sınır Tanımayan Doktorlar ve SOS Mediterranee kuruluşlarına bağlı Ocean Viking adlı sığınmacı kurtarma gemisi ise Pozallo Limanı'na demir atabilecek. Ocean Viking'deki 60 sığınmacıdan 19'unun çocuk olduğu bildirildi.

İtalya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada gemilerin Sicilya limanlarına girişine izin verildiği belirtildi.

Alan Kurdi gemisi geçtiğimiz hafta Libya açıklarında gerçekleştirdiği kurtarma çalışmalarında 84 sığınmacıyı gemiye almıştı. Ancak bazı sığınmacılar tahliye edilmişti.

Mülteciler çeşitli AB ülkelerine dağıtılacak

İtalya topraklarına ayak basacak 121 sığınmacının çeşitli AB ülkelerine dağıtılması bekleniyor. İtalyan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre AB Komisyonu'nun mültecilerin AB ülkelerine dağıtılması konusunda geliştirdiği mekanizma yürürlüğe girecek. Buna göre Almanya ve Fransa mültecilerin bir kısmını kabul edecek.  

Eylül ayında Almanya, Fransa, İtalya ve Malta arasında varılan anlaşmaya göre kurtarma gemilerinde bulunan sığınmacıların çok uzun süre açık sularda kalmasının engellenmesi amaçlanıyor. Gemilerin limana yanaşması için bundan böyle sığınmacıların hangi ülkelere dağıtılacağı yönünde ülkelerin vereceği kararı beklemesi gerekmiyor. Söz konusu mekanizma AB'nin sığınmacıların dağılımı ve kabulünü düzenleyen sistemini güncelleyene dek geçici bir çözüm olarak görülüyor.

AFP

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü