Tedarikçiler ve satın almacılar, sektördeki son trendleri takip etme, yeni iş ilişkileri kurma ve mevcut bağlantıları güçlendirme fırsatı sunma amacıyla İstanbul’da düzenlenecek PerCon etkinliğinde bir araya gelecek. Etkinlik 20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek.

GİSBİR-PerCon 2024 etkinliğini düzenleyen Prosentez Prodüksiyon Medya İletişim ve Reklamcılık şirketinin sahibi Cüneyt Yalınkılıç, tedarikçiler ve satın almacıları bir araya getirecek etkinliği ilk olarak Atina’da yapmayı düşündüklerini ancak satın almacıların vize sorunu yaşamaları ihtimalini göz önünde bulundurarak Yassıada’da karar kıldıklarını söyledi.

“Yaptığımız işin dünyada örneği var ama Türkiye’de yok”

Sektördeki satın almacılar ve tedarikçileri kaliteli bir ortamda bir araya getirme amacında olduklarını belirten Yalınkılıç, “uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bu projenin sonunda Dedik ki B2B toplantısı yapalım, satın almacılar ve tedarikçiler randevulu şekilde bir araya gelsinler. İstediğimiz şey tarafların ilişkilerini geliştirip, aynı ortamlarda bulunabilmeleri” diye konuştu.

“Yaptığımız işin dünyada örneği var ama Türkiye’de yok” diyen Yalınkılıç, etkinlik işleyişini şöyle aktardı: “Tedarikçi sistemde kayıtlı satın almacıdan randevu alıyor. Her tedarikçinin 20’şer dakikadan 15 hakkı var. Satın almacılar, tersanelerden seçiyor, randevu alarak görüşüyor. Her satın almacı 1 günde 15 tedarikçi ile görüşüyor. Tedarikçi de 2 günde 15 tane görüşme gerçekleştiriyor. Satın almacı 30 görüşme yapmış oluyor. Hangi satın almacıyla görüşeceğini tedarikçi seçiyor. Ayrıca tedarikçi slotu dediğimiz çok özel bir zaman dilimi var. Burada da ayrıcalıklı olan 8 tedarikçi sahneye çıkıyor, yarım saat boyunca tüm satın almacılara ürününü anlatıyor. PerCon’la herkesi memnun edecek, network oluşturabilecek ürününü pazarlayabileceği bir yapı oluşuyor.”

Dali Baltimore'daki limanına geri döndü Dali Baltimore'daki limanına geri döndü

Cüneyt Yalınkılıç

Denizcilik sektörüne değişik bir soluk getirecek”

Çok sayıda Türk firmasının yabancı firmalara gittiğini kaydeden Yalınkılıç, “Dünyada, fuarlar vs var. Butik etkinlikler, B2B gibi satın almacılar ve tedarikçilerin katıldıkları etkinlikler var ama hepsi yabancı. Biz ‘kendi yerli markamızı oluşturalım. Oluşturduğumuz yapı kalıcı olsun piyasayı da belirleyebilsin’ dedik.  Satın almacılar aynı grubun içinde bile farklı fiyatlarla mallarını alıyorlar. Burada satın almacılar ve tedarikçiler fiyat performansı en optimal şekilde belirleyebilirler. Sektöre değişik bir soluk getireceğini düşündüğüm bir proje” diye konuştu.

“Önce sektörün en büyük satın almacılarını ayarladık, şimdi de tedarikçilerin kapsını çalmaya başladık” diyen Yalınkılıç, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin (GİSBİR) ana sponsor olduğu etkinliğin gümüş sponsorunun ESMS Marine ve bronz sponsorunun ise Gemi Brokerlari Derneği olduğunu söyledi.

Yalınkılıç, PerCon etkinliğini başka sektörlerde hayata geçireceğini söyledi.

Editör: Nermin İstikbal