Avrupa'nın kokain için büyüyen ve yüksek fiyatlı bir pazar olarak ortaya çıkması, yetkilileri Güney Amerika kartellerine karşı mücadeleyi yoğunlaştırmaya zorladı.

Uluslararası organize suç örgütleri, Avrupa'nın önemli limanlarında uyuşturucu ele geçirme vakalarındaki katlanarak artan artışın da gösterdiği gibi, endüstriyel ölçekte uyuşturucu kaçakçılığı için AB'nin başlıca limanlarını kullanıyor.

Almanya, 7 Mayıs'ta ciddi ve organize suçlara karşı Avrupa Ülkeleri Koalisyonu'nun üçüncü bakanlar toplantısına ev sahipliği yaptı. Bu toplantıda, artan uyuşturucu kaçakçılığı tehlikesiyle mücadelede Güney Amerikalı ortaklarla işbirliğinin güçlendirilmesi kararlaştırıldı.

Hamburg'daki toplantıda ayrıca Avrupa Birliği'nin (AB) lojistik merkezlerinin Brezilya, Peru, Ekvador ve Kolombiya gibi ülkelerden gelen uyuşturucuların giriş noktası olarak kullanılmasından korunmanın daha iyi yolları da araştırıldı. Ortaklar ayrıca AB'yi kazançlı bir narkotik pazarına dönüştüren uluslararası suç ağlarını ortadan kaldırmanın daha iyi yollarını bulmak istiyor.

Toplantı, uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadelenin yollarını aramak amacıyla Ocak ayında kurulan Avrupa Limanlar İttifakı tarafından düzenlendi. Üyeler arasında Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve İspanya bulunuyor. Toplantıya ayrıca İsveç, Avrupa Komisyonu, AB kurumları Europol ve Eurojust'tan temsilciler, Dünya Denizcilik Konseyi ve Güney Amerikalı yetkililer de katıldı.

İran, 1.500 ton gazyağı yüklü bir ürün tankerine el koydu İran, 1.500 ton gazyağı yüklü bir ürün tankerine el koydu

Kaçak kokain miktarı artıyor. Yalnızca 2023 yılında Almanya'da 44 ton, Hollanda'da 59 ton ve Belçika'da 116 ton kokain ele geçirildi. Antwerp, Rotterdam ve Hamburg'daki büyük limanlar, yasadışı uyuşturucu ithalatı için Avrupa'ya açılan ana geçit görevi görüyor.

Almanya Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı'nın verileri, yalnızca Hamburg limanı örneğinde, kokain ele geçirme vakalarının son beş yılda üç kat artarak 2019'daki 9,5 tondan geçen yıl 40 tona çıktığını gösteriyor.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Derin deniz limanlarımızı artık tonlarca kokainin giriş noktası olamayacak kadar güvenli hale getirmeliyiz. Bu yüzden bugün Hamburg'da buluşuyoruz. Uluslararası alanda yakın koordinasyon içinde olmak ve uyuşturucu kartelleriyle mücadeleyi ilerletmeye devam etmek istiyoruz" dedi.

Liman güvenliğine ve lojistik merkezlerin dayanıklılığına büyük önem veren Hamburg'daki toplantı, Faeser'in Mart ayında Brezilya, Peru, Ekvador ve Kolombiya'ya yaptığı ziyaretin ardından geldi. Bu tur sırasında, soruşturmalarda daha yakın polis işbirliği, bilgi alışverişi, limanlardaki yolsuzlukla mücadele ve kolluk kuvvetlerine eğitim sağlanması konularında anlaşmaya varıldı. Liman çalışanlarına yönelik rüşvet ve baskı, kaçakçılık sürecinin önemli bir parçası ve ittifak bu tehdide karşı koymak için büyük çaba harcıyor. 

Dört ülkeyle kapsamlı polis işbirliği, yalnızca organize suç ve uyuşturucu ticaretinin değil, aynı zamanda silah ticareti, insan kaçakçılığı, kara para aklama ve çevre suçlarının da önüne geçmeyi amaçlıyor.

Uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçla mücadeleye yönelik tedbirlerin bir parçası olarak AB, gümrük yetkililerinin konteynerleri taramasına ve yasadışı uyuşturucuların gizli sevkıyatları için ithalatı kontrol etmesine yardımcı olacak son teknoloji ürünü ekipmanlara fon sağlamak üzere 220 milyon dolardan fazla kaynak ayırmayı taahhüt etti. 

Editör: Nermin İstikbal