Yıl, 1783… Avrupa standartlarına göre mütevazi de olsa, yeni bir denizci devlet olan ABD, denizlerde tek başına bayrak gezdirmeye başladı…

Daha Temmuz 1785′de, Atlantik Cadiz açıklarında, bu yeni bayrağı taşıyan ilk gemi Cezayir açıklarında Osmanlı gemileri tarafından ele geçirildi. Bu gemi, Boston limanına bağlı, Kaptan Isaak Stevens’in idaresindeki Maria idi.

Arkasından Philadelphia limanına bağlı Kaptan O’brein’in Dauphin’i de aynı akıbete uğradı. 1793 Ekim ve Kasım aylarında 11 ABD gemisi da Osmanlıların eline geçti…

Kongre, 27 Mart 1794 yılında Osmanlı denizcilerine karşı koyacak güçte savaş gemileri inşa edilmesi veya satın alınması için Başkan George Washington’a 700.000 altına yakın harcama yetkisi verdi.

Osmanlıların oluşturduğu deniz tehdidi sayesinde, ABD donanmasının temelleri atılıyordu. 5 EYlül 1795′de ABD bu tehdide karşı bir anlaşma yapmayı kabul etti. Bu anlaşmaya göre ABD Cezayir’deki esirlerin iadesi ve gerek Atlantik’te, gerekse Akdeniz’de ABD sancağı taşıyan hiçbir tekneye dokunulmaması karşılığında 642.000 altın ve yılda 12.000 Osmanlı altını (216.000 dolar) ödeyecekti.

Dili Türkçe olan ve 22 maddeden oluşan anlaşmaya Başkan George Washington ve Cezayir Beylerbeyi Hasan Paşa imza koydular.

Böylece ABD yıllık vergiye bağlanmış oldu. Bu, ABD’nin iki asrı aşkın tarihinde, yabancı bir dile imzalanan tek anlaşma olduğu gibi, yabancı bir devlete vergi ödemeyi tabul eden tek Amerikan belgesidir…

İşte, ABD tarihinde kendi dilinde olmayan tek uluslararası anlaşma Türkçe’dir ve ABD tarihinde vergi vermeyi kabul ettiği tek ülke Osmanlı İmparatorluğudur.

ABD Başkanı George Washington efendi Osmanlı İmparatorluğu tarafından muhatap görülmemiş ve anlaşma Cezayir Beylerbeyi tarafından imzalanmıştır.