Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu Türkiye'den İsrail'e günde ortalama 8 geminin gittiğini söyledi. Uraloğlu İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başladığı 7 Ekim'den yılbaşına kadar Türkiye limanlarından İsrail'e 701 geminin sefer yaptığını açıkladı.

Aljazeera.net'ten Kemal Öztürk'e konuşan Uraloğlu "Türkiye’den günde kaç gemi İsrail limanlarına gidiyor?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"7 Ekim-31 Aralık 2023 tarihleri arasında, Türkiye limanlarından İsrail’e 701 gemi sefer yapmıştır. Bu da günde ortalama 8 gemiye tekabül etmektedir. Bu rakamlar gerek ülkemizden direkt İsrail limanına giden, gerekse transit olarak bizim limanımıza uğrayarak İsrail’e giden gemi sayısının toplamıdır."

Uraloğlu gemi sayısının daha fazla olduğuna dair iddialarla ilgili soru üzerine "Burada kimseyi yanıltma imkanımız yok. Gemi trafiği tüm dünya ülkeleri tarafından görülüyor zaten. Bunun gizlisi saklısı yok. Net rakamları açıklıyorum, günde 8 gemi" diye belirtti.

"Bunların ne kadarı Türkiye’den yük taşıyor, ne kadarı transit geçiş yapan ülkeler?" sorusuna yanıt olarak Uraloğlu şunları söyledi:

"Yaklaşık olarak üçte biri transit, üçte ikisinin ilk kalkış yeri Türkiye diyebiliriz. Yani Türkiye’den 7 Ekim’den bu yana 480 gemi direk, 221 gemi transit olarak İsrail’e gitti."

7 Ekim’de savaşın başladığı tarihten önceyle karşılaştırıldığında artış olup olmadığı sorulan Uraloğlu "Bunu tespit etmek için bir önceki yılın aynı dönemine ait rakamlarla kıyaslamamız gerek. Bir önceki yıla göre İsrail limanlarına giden gemilerde toplam % 30’luk bir düşüş var. Toplamda 2.8 milyon ton mal taşınırken, şimdi 1.9 milyon ton mal taşınıyor" dedi.

Kocaeli deniz ekosistemini koruyor Kocaeli deniz ekosistemini koruyor

Öztürk'ün "Bu gemilerin bir kısmı Filistin Devletine de yük taşıyor sanırım. Bunun ayrı bir istatistiği tutulabiliyor mu?" şeklindeki sorusunuysa Uraloğlu şöyle yanıtladı:

"Bunu ayırt edemiyoruz maalesef. 1967 anlaşmasına göre tüm sahil şeridini ve limanları İsrail kontrol ediyor. Bu yüzden Filistinli kardeşlerimizin bir özgürlüğü yok. Filistin’e gidecek her türlü mal İsrail’in kontrolü ile gidebiliyor. Ancak bu savaş ortamında Filistin’e giden mal miktarının az olduğunu söyleyebiliriz."

"Giden malların içeriği ile ilgili bakanlığınızın bilgisi var mı?" sorusuna yanıt veren Uraloğlu "Biz gemi trafiğini yönetiyoruz. Doğrudan giden malların kontrolü Ticaret Bakanlığımız, Gümrükler tarafından yapılıyor" dedi.

Editör: Nermin İstikbal