Türkiye, salı günü İngiltere'nin iki eski Kraliyet Donanması mayın avcısının Ukrayna'ya teslim edilmek üzere Boğaz'dan geçirmesine izin vermeyeceği açıkladı.

1936 tarihli  Montrö Sözleşmesi hükümleri Türkiye'ye, Karadeniz'de bir çatışma devam ederken Boğaz'ı savaş gemilerine, hatta NATO üyesi Britanya gibi Türkiye'nin müttefiklerinin gemilerine de kapatma yetkisi veriyor. 

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yayınlanan mesajda şöyle denildi:

Su ürünleri yetiştiriciliğine 125,3 milyon TL'lik destek Su ürünleri yetiştiriciliğine 125,3 milyon TL'lik destek

Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik özel askeri operasyonunu derhal “savaş” olarak nitelendirdi ve Montrö Boğazlar Rejimi Sözleşmesi’nin 19. maddesi uyarınca, Boğazları savaşan tarafların (Rusya ve Ukrayna) savaş gemilerine kapattı. Montrö Sözleşmesi’ni 1936’dan bu yana tarafsız ve titizlikle uygulayan Türkiye, Karadeniz’de gerilimin tırmanmasını önlemek için bu savaş boyunca da sarsılmaz kararlılığını ve ilkeli duruşunu sürdürmektedir. İngiltere’nin Ukrayna’ya bağışladığı mayın tarama gemilerinin savaş devam ettiği sürece Türk Boğazlarından Karadeniz’e geçişine izin verilmeyeceği ilgili müttefiklerimize gerektiği gibi bildirildi

Editör: Nermin İstikbal