Hollandalı kısa deniz operatörü Longship, Türkiye'deki Atlas Tersanesi'nden dört adet “ultra düşük emisyonlu” 8.600 dtw genel kargo gemisi sipariş etti.

Groningen merkezli firma, deniz mimarı Ankerbeer ile birlikte, şu anda baskın olan benzer boyuttaki gemi türlerine kıyasla tüketimde yaklaşık %45'lik bir azalma sağlayan dizel-elektrikli tahrik sistemine sahip yenilikçi bir gemi tasarımı geliştirdiğini söyledi.

Gemiler, biyokütle katı yakıtların taşınması için optimize edilmiş bir tasarıma sahip olacak.

Dökme yük ve proje yükleri için uygun olan 81,9 m net ambar açıklığına sahip tamamen kutu şeklinde bir ambar içerecekler ve üstü açık durumda seyredebilecekler. 

Longship, düşük devirli iki azimut iticisine güç sağlayan hibrit tahrik sisteminin alternatif yakıtlarla çalışacak şekilde uyarlanabileceğini söyledi.

'Metanol C için Hazırlandı' 

İlk ünite 2024 baharında teslim edilecek ve sınıf notasyonuna sahip olacak. 

Herhangi bir fiyat açıklanmadı.

Longship CEO'su Øyvind Sivertsen, "Müşterilerimize ısmarlama lojistik çözümler sunarken endüstriyel bir taşıyıcı olarak emisyonları ve karbon yoğunluğunu önemli ölçüde azaltmak kurumsal hedefimizdir" dedi ve bu birimlerle şirketin gereksinimleri zorunlu hale gelmeden çok önce karşılayacağını ekledi. 

Editör: Nermin İstikbal