banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Denize düşen çarkçıbaşını 14 saat sonra kendi gemisi kurtardı!

Silver Supporter isimli eski sismik araştırma tedarik gemisinden denize düşen geminin baş mühendisi, Güney Pasifik'te 14 saatlik bir çetin sınavın ardından kendi gemisi tarafından sudan kurtarıldı.

KAZALAR 19.02.2021, 09:18 19.02.2021, 09:53 Halit Emre İbrahimoğlu
810
Denize düşen çarkçıbaşını 14 saat sonra kendi gemisi kurtardı!

Silver Supporter isimli eski sismik araştırma tedarik gemisinden denize düşen geminin baş mühendisi, Güney Pasifik'te 14 saatlik bir çetin sınavın ardından kendi gemisi tarafından sudan kurtarıldı.

Litvanya vatandaşı olan 52 yaşındaki çarkçıbaşı, Yeni Zelanda'dan Pitcairn Adası'na yapılan seyirde yük gemisine dönüştürülmüş gemide çalışıyordu. Salı sabahı başmühendisin  tüm aramalara rağmen gemide olmadığı anlaşıldı ve mürettebat 52 yaşındaki çarkçıbaşının belirlenen 2 saatlik aralıkta denize düştüğünü varsayarak hareket etti.

Karadan 400 deniz mili uzakta!

Çarkçıbaşı kaybolduğu sırada gemi, Fransız Polinezyası'nın Austral Adaları'nın güneyinde en yakın kara parçasından yaklaşık 400 deniz mili uzaktaydı. Silver Supperter gemisinin mürettebatı, MOB (Man Over Board) acil durum olayını yakındaki ticari gemilere yardım talebinde bulunacak olan JRCC Tahiti'ye bildirdi.

Fransa meteoroloji kurumu sürüklenmeyi hesapladı, donanma uçak kaldırdı!

Fransa'nın meteoroloji kurumu Meteo-France, denize düşen çarkçıbaşının son bilinen 2 saatlik rotadan sürüklenmiş olabileceği potansiyel konumları tahmin etmek için hesaplamalar yaptı. Buna ek olarak, Fransız Donanması, arama kurtarmaya katılmak üzere Tahiti'den iki Gardian SAR uçağı kaldırdı.

Sonunda çarkçıbaşı kendi gemisi tarafından bulunarak kurtarıldı. Silver Supporter'in, JRCC Tahiti ile mürettebatın baş mühendisinin yerinin tespit edildiğini ve kurtarıldığını bildirmek üzere öğle saatlerinde iletişime geçtiği biliniyor. Mürettebat kurtulduktan sonra gemi ticari seyrine devam etti.

Fransız Polinezyası Cumhuriyet Yüksek Komisyonu'ndan yapılan açıklamada; "Silver Supporter'in baş mühendisi ve tüm ekibi için mutlu bir sonuç, katkıda bulunan herkes için bir rahatlama." ifadeleri kullanıldı.

Silver Supporter (eski adıyla Bravo Supporter) eski bir sismik araştırma destek ve koruma gemisi. 1998 yapımı gemi şu anda Norveçli bir firma tarafından Pitcairn Adaları hükümetine charter olarak işletilerek yük ve yolcu taşımacılığı sağlıyor. Pitcairn'de bir havaalanı bulunmadığından, ziyaretçiler ve bölge sakinleri genellikle yük ile birlikte seyahat eden Silver Supporter'da seyahat ediyor. 

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
17
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü