banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Çarmıhla draft ölçerken gemiden düşen bir Türk kaptan daha hayatını kaybetti!

İnce Denizcilik tarafından işletilen Ege Shipping’e ait Singapur bayraklı İnce Ege gemisinin 1. Zabiti Yücel Ulaşkın, Rusya’nın Taman Limanı’nda draft ölçümü yapmak için çarmıhla inerken denize düştü. Mürettabat ve liman yetkililerinin çabasına rağmen sudan kurtarılamayan Ulaşkın'ın hayatını kaybettiği bildirildi.

KAZALAR 04.02.2022, 12:35 05.02.2022, 13:07 Halit Emre İbrahimoğlu
2103
Çarmıhla draft ölçerken gemiden düşen bir Türk kaptan daha hayatını kaybetti!

Kerç Boğazı yakınlarında İnce Ege gemisinden denize düşen 1. zabitin hayatını kaybettiği öğrenildi.

İnce Denizcilik tarafından işletilen Ege Shipping’e ait Singapur bayraklı İnce Ege gemisinin 1. Zabiti Yücel Ulaşkın, Rusya’nın Taman Limanı’nda draft ölçümü yapmak için çarmıhla inerken denize düştü. Mürettabat ve liman yetkililerinin çabasına rağmen sudan kurtarılamayan Ulaşkın'ın hayatını kaybettiği bildirildi.

Diğer yandan geminin işletmecisi İnce Denizcilik açıklama yaptı:

“İşletmeciliğini yaptığımız Ege Shipping’e ait Singapur bayraklı ince ege gemisinde  04 02 2022 tarihinde Rusya’nın Taman limanında liman yetkililerinin de gemide işlem yaptığı sırada, draft sörvey yapmak için 2.kaptan Yücel Ulaşkın yanında bir usta gemici ile birlikte  draftları okumak için halat çarmıhından  inerken  02.32 de denize düşmüştür. Kendisine derhal can simidi atılmış ve orada bulunan usta gemicinin haber vermesi ile  gemi kaptanı ve ilgili personel güverteye koşarak yardım operasyonuna başlanmıştır.

2 m dalga  olması ve kurtarma botunun indirilmesinin mümkünü olmadığından derhal menoverboard distress mesajı gönderilerek çevreden , VHF 11 den limandan yardım istenmiştir.

Gemi personeli sürekli olarak kurtarma operasyonuna devam etmiş,bu operasyon sırasında bir personel de suya girmiş fakat 2 m yi geçen dalgalar  ve 17-20 knots rüzgar nedeni ile başarılı olunamamıştır

Bu sırada yardıma gelen sahil römorkörlerinin  de yardımıyla 45 dakika sonra  kazazede denizden kurtarılmıştır.

ilk yardım ve kalp masajı römörkörde yapılmış, sahilden  gelen doktor  tarafından müdahale edilmiş fakat  kurtarılamamıştır.

Hepimizi üzüntüye boğan bu olayda ,Hayatını kaybeden meslektaşımıza Allahtan rahmet ,sevenlerine ve camiamıza baş sağlığı dileriz

Konu hakkında tahkikat devam ettiğinden daha detaylı bilgi netleştikçe kamu oyu bilgilendirilecektir.”

Denizcilik Genel Müdürlüğü resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada; ''Kerç Boğazı yakınlarında İNCE EGE gemisinden gelen sinyal üzerine AAKKM'nin MRCC NOVOROSSISK ile görüşmesinde denize düşen denizcimizi arama çalışmaları koordine edilmiş, kurtarma çalışmaları sonucu denizcimizin cansız bedenine ulaşıldığı öğrenilmiştir. Başımız sağ olsun.'' ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (12)
Metin SAVAŞ Gv.79 4 ay önce
ALLAH RAHMET EYLESİN.Gemilerde özellikle deniz tarafı deger okumalarda gece görüş kameralı ve yazılım hafıza destekli DRONE tabir edilen kumandalı aletlerin kullanılması uygun olabilir ve onaylayıcı makam IMO tarafındanda kabul gordugunde yaygınlasabilir.
ex 4 ay önce
Carmiha inip draft okumak nedir kardesim, teknoloji aldi basini gidiyor.yazik günah degilmi anasi babasi esi cocuklari ne yapsin simdi.denizciyi yalniz birakan sistem ve adalet sistemi batsin
Bir pilot ve kaptan olarak 4 ay önce
Bir kere İnce Ege'de köprüüstünde manevrasını yaparken, bir kere de boğaza yaklaşırken sektörü çağırmasından bu gemide emniyetli yönetim sistemi uygulamalarında ciddi aksaklık olduğunu gördüm, şahit oldum. Bu geminin sahibi veya işleteninin prosedürlerini acil olarak gözden geçirmesi gerekmektedir.
chf Enginer 4 ay önce
yazıklar olsun sizede gemi kaptanı nasıl böyle bir şeye izin verir nasıl işte Türk denizcilik durumu çok bilmiş gemi kaptanı ve sadece kendi işine geldiğinde herşeyi bilen bir anlayışa bu kaçıncı yaaa üstelik 2 metre dalga
Bellatrix 4 ay önce
Kaptanın haberi olduğunu nerden çıkardın.Klasik bir kaptan düşmanı carkcıbaşısın.Türk denizciligin asıl sorunu gemideki birbirini yiyen Türklerin oluşudur.O yüzden şirketler haklı olarak yabancı personele kayıyor.Önceden kızardım şimdi hak veriyorum
ekrem 4 ay önce
neden hep ince denizcilikte oluyor buyuk kazalar
Bellatrix 4 ay önce
2mtr dalga ve hava şartlarında draft okumak nedir yazık yahu niye iniyorsun
misafir 045 4 ay önce
Bir insan suya düştü diye ölür mü? Üstelik de denizci bu kardeşimiz.
Kapt.Cengiz Sözdemir 4 ay önce
Sektör ve yıpranmayı kaldıran zihniyet ne zaman uyanacak bilmiyorum.Arkadaşlar bu iş dronla filan olmaz dronu zimmetlerler düştüğü zaman maaşımızdan keserler,Ankara hemen dron uçurma belgesi icat eder bir de onun için kurslara gitmeyelim derim.Kardeşimize Allah rahmet eğlesin.Yakınlarına baş sağlığı dilerim.
Denizci 4 ay önce
ALLAH(c.c) rahmet eylesin. Yorumları inceledim. Tecrübeli abilerimiz var illaki haklılardır ancak olayda detaylar bence verilmiyor. 2.kpt can yeleği var mıydı inerken. Fatigue durumu var mı? Ayrıca malesef herkes biliyor teknoloji ilerlerken türk denizciliğindeki kültürel sorunlar hiç konuşulmuyor. Bize bişey olmazcılık. Yada safety öncelikli çalışmaya çalışanı işten kaçan zanneden zihniyet daha çook can alır. 2 metre dalga, rüzgar 20 knotlarda. Bu operasyona nasıl izin veriliyor. Ayrıca çarmıh normal havada bile riskli iken o havada ordan inmek. Neyin kahramanlığı. Malesef denizciler olarak hiçbir kıymetimiz yok. Herkes kendi canını kendi kollamak zorunda.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:34
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:27
Yatsı 22:09
Günün Karikatürü Tümü