Endonezya makamları, dört gün önce kayıp olduğu bildirilen kargo gemisinin, pazartesi akşamı bulunduğunu ve geminin mrettebatının güvende olduğunu açıkladı.

Geminin 13 mürettebatla birlikte Dobo limanına taşındığını bildirildi. Hasta olan kaptan ve bir mühendis tahliye edildi.

SAR ekipleri, mürettebatı birkaç gün sürüklendikten sonra karartılmış gemide buldu (Basarnas Ambon)

3.861 dwt'lik Mutia Ladjoni 7 gemisi,  gücünü kaybettikten sonra sürüklenirken bulundu. Kargo gemisi, 9 Kasım Çarşamba günü Batı Yeni Gine'de Endonezya'nın Timika limanından ayrıldı. Rota, geminin Borneo adasındaki Bontang limanına ilerlemesini gerektiriyordu. Geminin sahibi PT Pelayaran Surya Bintang Timur, Cuma günü kargo gemisiyle bağlantılarını kaybettiklerini ve Cumartesi günü telsizden gemiye ulaşamadıklarını bildirdi.

SAR operasyonunu yöneten ekip, Mutia Ladjoni 7'nin , gemi sessizleşmeden önce Dobo'da yakıt ikmali yapmak için rotasını değiştirdiğini düşünüyordu. Operasyona birden fazla SAR bölgesinden gemilerin yanı sıra Endonezya Donanması ve yerel polis katıldı. Bölgedeki balıkçı teknelerinden de yardım istendi.

Aramayı yöneten Basarnas Ambon ilçe başkanı, geminin yerini Pazartesi akşamı bulduklarını bildirdi. Gemi muhtemelen yakıtı bittiği için karanlıkta kalmış ve birkaç günlük süre boyunca sürüklenmişti.

Basarnas Ambon'un başkanı Mutia Ladjoni 7 Salı sabahı limana ulaştıktan sonra yaptığı açıklamada, "Bu sabah 13 mürettebat Dobo'ya tahliye edildi ve iki kişi tıbbi tedavi görmek için hemen hastaneye götürüldü" dedi . 

Editör: Nermin İstikbal