Uzay tabanlı denizcilik veri şirketi Spire Global, faaliyetlerini gizlemek için rapor edilen konumlarını manipüle eden gemileri izlemek için yeni bir saklanan gemi tespit hizmeti başlattı.

Sistemin, Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) transponderlerini kapatarak karanlıkta kalan veya yanlış pozisyonları bildirmek için AIS sinyallerini 'yanıltıcı' hale getirmeye çalışan gemileri belirlemek üzere tasarlandığı açıklandı.

Tipik olarak bunun, yasa dışı ticaret, yaptırıma tabi malların yüklenmesi veya boşaltılması veya yasa dışı, bildirilmeyen ve düzenlenmemiş (IUU) balıkçılık gibi yasa dışı olan veya armatörler için olumsuz sonuçları olabilecek faaliyetleri gizlemek için yapılacağı belirtiliyor.

Spire'a göre, 100'den fazla uydudan oluşan çok amaçlı takımyıldızı ile desteklenen, neredeyse gerçek zamanlı küresel coğrafi konum doğrulama hizmeti, "şüpheli faaliyetleri ortaya çıkarabilir ve yaklaşık bir konuma ihtiyaç duymadan bir geminin yerini saptayabilir".

Spire Maritime'ın CEO'su Peter Mabson, "Uzun bir süredir, faaliyetlerini veya konumlarını gizlemeye çalışan gemileri doğru bir şekilde tespit etmek ve izlemek için araçlara sahip olmak, yaptırımlardan kaçınmayı, yasa dışı balıkçılığı, insan kaçakçılığını ve daha birçok acil toplumsal sorunu önlemenin eksik anahtarı olmuştur" dedi. ,

Editör: Nermin İstikbal