İBB iştiraki İSTAÇ, bünyesine 3 DYT daha kattığını duyurdu.

Haliç Tersanesi'nde inşa edilen 3 Deniz Yüzeyi Temizlik Teknesi (DYT) İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin (İSTAÇ) filosuna katıldı. Toplamda DYT sayısı 14'e yükseldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (İSTAÇ), filosuna 3 Deniz Yüzeyi Temizlik Teknesi (DYT) daha kattı.

Toplamda DYT sayısı 14’e yükselirken, teknelerin Şehir Hatları bünyesindeki Haliç Tersanesi’nde inşa edildiği belirtildi.

İSTAÇ'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin bünyesindeki DYT sayısı 14'e yükseldi. Tekneler, İstanbul liman bölgesinde çalışarak gemilerin atık kontrollerini yapacak.

"MÜSİLAJA MÜDAHALE EDEBİLECEK ÖZELLİKTELER"

İSTAÇ'ın açıklamasında, yeni teknelerin mevcut teknelere göre farklılıkları şöyle sıralandı: 

" Katamaran tipindeki teknelerimizde tasarım optimizasyonu yapılmış ve su altı formları mevcut teknelerimize göre daha az keskin olan hatlarda inşa edilmiştir. Böylece su altı verimliliği arttırılmıştır.

Teknelerde 2 adet 160 KW gücünde ana makine kullanılmıştır. Böylece yeni teknelerimizin seyir hızı mevcut teknelere göre 2 knot daha yüksektir.

Teknelerimizde bir usta gemici, bir gemici görev yapacaktır.

Teknelerimiz müsilaja müdahale edebilecek özellikte imal edilmiştir.

Editör: Nermin İstikbal