Denizcilik camiası İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Vakfı’nın (DEFAV) 26’ncı kez düzenlediği Geleneksel Dayanışma Gecesi’nde buluştu. Geceden elde edilen gelir, öncelikle deprem mağduru öğrenciler olmak üzere burs ve yardımlar için harcanacak.

Denizcilik camiası İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Vakfı’nın (DEFAV) 26’ncı kez düzenlediği Geleneksel Dayanışma Gecesi 8 Temmuz 2023 Cumartesi günü,  Divan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlendi. Eda-Metin Özülkü çiftinin sahne aldığı, eski dostların görüştüğü ve YDO ruhunun yeniden alevlendiği dayanışma gecesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, TÜRDEF Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Kamil Mamat, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Dneiz, Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oral Erdoğan, Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Ergenç, TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Canca, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil Sedat Oğuz, Deniz Trafik Operatörleri Derneği Genel Başkan vekili Mehmet Erdoğan, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Akbulut, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği  (DEFAMED) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Teker, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Başaran Bayrak, İBB Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz’ın yanı sıra camiamızın önde gelen temsilcileri katıldı.

Karşılama Yönetim Kurulu’ndan

Divan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’ne gelen davetliler kapıda DEFAV Yönetim Kurulu tarafından karşılandı. Kokteyl sırasındaki sohbetlerde anılar tazelendi.

DEFAV_DAYANISMA_GECESI-49

Kuruluş amacımız akademisyen yetiştirme

DEFAV Yönetim Kurulu Başkanı Müh. İlker Meşe yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“Vakfımız 26 Mart 1995 yılında 95 kurucu üyeyle kuruldu. Kurucu olarak emeği geçen herkese buradan tekrar teşekkür ediyor, rahmetli olan kurucularımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Nurlar içinde uyusunlar. Dünyada eşi ve benzeri olmayan vakfımızın kuruluş amaçlarını tekrar sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk amacımız okul mezunu akademisyen yetiştirmekti. Şimdi, okulumuzdan mezun akademisyen sayısına baktığımızda bu amacımıza ulaşmış olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Son dekanımızın da okulumuzdan mezun bir akademisyen olduğunu görmek bizleri çok gururlandırıyor.

Ama ikinci amacımız çok farklı. Bizi diğer vakıflardan ayıran en büyük özelliğimiz de bu. Denizde kaybettiğimiz okul mezunu abilerimizin ve kardeşlerimizin çocuklarına eğitim bursu sağlıyoruz. Bugün itibariyle 45 ailemize ve 90’ın üzerinde evladımıza eğitim desteği veriyoruz.  Son amacımız ise ihtiyacı olan zabit adaylarına yani öğrencilerimize burs veriyoruz. Bugüne kadar 10 binin üzerinde burs verdik, vermeye de devam ediyoruz. Bu özel ve güzel vakfımızı bugünlere taşıyan sizlere destekleriniz için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Beybaba sohbetlerine katılın

Bu amaçlarımızın dışında sosyal olarak bazı sorumluluklarımız var. Bunların içinde en önem verdiğimiz, Çarşamba günü düzenlenen Beybabalar toplantısı. Kadıköy’de, Gündüz Aybay Denizcilik Merkezi’nde her çarşamba yaptığımız bu toplantılara sizlerin de bir uğramanızı tavsiye ederim. Beybabaların sohbetlerinden büyük keyif alacağınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca, bu yıl GADEM’in kirası SANMAR ve ANKAŞ tarafından ödendi. Buradan tekrar teşekkürlerimizi iletiyorum.

Okul mezunu dekanla hız kazandık

Bunların yanında bizlerin bir başka büyük sorumluluğu daha var. Hepimizin bildiği gibi vakıf olarak fakültemiz içindeki yurdumuzu işletiyoruz. Müracat eden her öğrencimizi yurdumuzda barındırmak için büyük çaba sarf ettiğimizi bilmenizi isterim. Bunu yaparken geleceği zabitlerine en iyi hizmeti verebilmek, onları gemi hayatına hazırlamak başlıca amacımız. Bunun yanında yurdun diğer demirbaş ihtiyaçlarında üniversitemizin yanında duruyoruz. Geçen sene yurdumuzun çatısını sponsorlarımızın katkısı ile onardık ve su geçirmez hale getirdik. Bu sene de teknik üniversitemiz sayesinde temel drenajlarının yapılması için çalışacağız. Tüm bunların okul mezunu bir dekanımızın olmasından sonra hız kazandığını unutmamalıyız. Bu nedenle her zaman yanımızda olan İTÜ Rektörü İsmail Koyuncu’ya ve Rektör Yardımcısı Ali Deniz beye çok teşekkür ederiz.

Okulumuzu daha yukarıya taşıyacağız

Camiamız daha önce verdiği desteğe devam edecek ve okulumuzu her zamanki gibi denizcilik camiamızın lokomotifi olarak daha yukarılara taşıyacaktır. Bundan emin olabilirsiniz. Bunun en iyi örneklerini, mezunlarımızın okulumuza verdiği desteklerin son zamanlarda inanılmaz boyutlara ulaşmasından görebiliyoruz. UZMAR’dan sevgili kardeşlerimiz Noyan ve Kaan Altuğ’un yaptırdıkları Kaptan Altay Altuğ Yemekhane ve Laboratuvar Binası, Delmar tarafından yaptırılan Fikira ve Can Kurtarma Eğitim Merkezi, sevgili kardeşlerim Kapt. Ufuk Teker ve Kapt. Çağlar Coşkunsu’nun yaptırdığı halı saha, DENSAY Denizcilik’ten sevgili kardeşim Kapt. Tayfun Günerhan’ın inşasına başladığı Tayfun Günerhan Sosyal Binası ve imece usulü yapılacak olan ve protokolünü mezuniyet günü imzaladığımız B Blok Derslik Binası. Bu binanın yapımını destekleren Beşiktaş Denizcilik A.Ş., ORAS Denizcilik, Platin Denizcilik, Ulusoy Denizyolları İşletmeciliği, Tersan Tersanecilik, Statü Gemi Kiralama, NEO Sigorta, Yeditepe Sigorta, İlkfer Denizcilik, Onursan Gemi İnşa Onarım, ATA Römorkör, Aras Marine, Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş. bütün şirketlerine ve mezunlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Okulumuza borcumuz olduğunu biliyoruz

Herhalde bu okul mezunları kadar camiasına dönüş yapan başka mezun profili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü hepimiz çok özel bir okuldan mezun olduğumuzu ve bu okula borcumuz olduğunu biliyoruz. Hiçbir meslekte göremeyeceğiniz, okul sıralarında başlayan, denizde pekişen ve ailelerimizle birlikte hayatımız boyunca devam eden dostluklarımızın temelini burada atıyoruz. Bizlerin arasında sevgi ve saygıya dayanan bir anlayış vardır. Bunun adı abilik ve kardeşlik ruhu yani YDO ruhudur. Çünkü bizler kardeşimizi korur, kollar ve destek oluruz. Çünkü bizler abilerimize saygı duyor, dinler ve hiçbir zaman saygı çizgimizi aşmayız.

Depremde de yalnız bırakmadık

YDO ruhunu en son yaşadığım olay ise 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketi oldu. Hepimizi çok üzen felakette kaybettiklerime rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Bu felaket sonrasında camiamızın göstermiş olduğu paylaşımı, desteği burada anlatabilmek çok güç. Yapılan yardımların önüne geçmekte, yön vermekte zorlandığımız anlar oldu ama DEFAMED ile birlikte yaptığımız organizasyon sayesinde mezunlarımıza, ailelere ve ihtiyacı olanlara çok kısa sürede ulaştık. Yine mezunlarımızın yardımları ile teslimlerini gerçekleştirdik. DEFAMED Başkanı ve Yönetim Kurulu’na buradan tekrar teşekkür ederim. Bunun için çok mutluyum ve bir kez daha camianın parçası olmaktan büyük gurur duyuyorum. Bu organizasyonda maddi ya da manevi destek veren bütün mezunlarımıza ve dostlarımıza tekrar çok teşekkür ediyorum.

Toplam 6.3 milyon bağış

Depremden hemen sonra 45 adet konteyner, 200 adet çadır, yağ-yakıt-kablo ile beraber 18 adet jeneratör teslim edildi. Acil ihtiyaçlar için 45 bin TL nakdi yardım yapıldı. Depremin ilk haftalarında 34 öğrencimizin her birine 5 bin TL olmak üzere toplam 170 bin TL ödeme yapıldı. Şu ana kadar Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 93 öğrencimizin her birine minimum 3 bin TL olmak üzere toplamda yaklaşık 1 milyon 116 bin TL ödeme yapıldı. 1 yıl boyunca bu 93 öğrencimize sizlerin de desteği ile minimum 3 bin TL olmak üzere yaklaşık olarak 2 milyon TL daha ödeme yapacağız. Toplamda 4.9 milyon TL harcama yaptık ve burslarla beraber toplamda 6.3 milyon TL bağış yapmış olacağız.

YDO ruhunu kaybetmediğimiz müddetçe

Bizlerin YDO ruhunu kaybetmediğimiz müddetçe denizciliğe faydamız, katkımız ve desteğimizin devam edeceğini herkesin anlamasını istiyorum. Çünkü Türk denizciliğine 1909 yılından beri yön verdiğimizi ve daima ileriye taşıdığımızı biliyoruz. Bizler bunun YDO ruhu sayesinde olduğunu bildiğimiz için herkesin buna saygı göstermesini, desteklemesini ve örnek almasını istiyoruz. Hep beraber güzel yarınlara diyorum.

DEFAV_DAYANISMA_GECESI-55

Yönetim Kurulu’na özel teşekkür ve plaket

Altı senelik başkanlık dönemimin sonuna geldik. Şimdi benimle beraber bu dönemde, 2 yıl pandemi, son yıl büyük deprem yaşadığımız ve bu dönemlerde her zaman destek olan Yönetim Kurulu’nu oluşturan arkadaşlarımı buraya davet etmek istiyorum. Kapt. Tayfun Sözer, Müh. Adnan Erdal, Kapt. Koray Karagöz, Kapt. Kazım Bakan, Müh. Nuri Can, Kapt. Caner Aydın, Kapt. Alper Demirbaş. Ben böyle bir yönetim kurulu ile çalışmaktan çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Bunun yanında bizlerin her zaman yanımızda olan ve düzenimizi sağlayan Vakıf Müdürümüz Süleyman Suten’i de buraya davet etmek istiyorum. Kendilerine teşekkür plaketi vermek istiyorum.

Yolumuz açık olsun. Gemideki arkadaşlarımıza Allah selamet versin.”

Gecenin sponsorlarına teşekkür plaketi

DEFAV Yönetim Kurulu Başkanı İlker Meşe daha sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar’ı sahneye davet edecek, DEFAV gecesine sponsor olarak katkı veren firma ve isimlere plaketlerini verdi. Gecenin sponsorlarından plaket alan isimler şöyle:

ANA SPONSORLAR

Aras Marine’den Mustafa Alparslan, Jotun Boya’dan Hakan Özen, Pasifik Gemi İşletmeciliği’nden Ali Yaşar Biber, Platin Denizcilik’ten Hüseyin Uysal ve Ulusoy Denizyolları İşletmeciliği’nden Mesut Cesur.

PLATİN SPONSORLAR

American Burueau of Shipping’den Seyfettin Tatlı, SOCAR Türkiye Petrol Ticaret’ten Ferhat Uzun

ALTIN SPONSORLAR

Akar Deniz Taşımacılık’tan Kap. Erol Taş, Arkas Deniz ve Nakliyat’tan Kapt. İbrahim Kontaytekin, Batı Nakliyat’tan Kapt. Caner Aydın, Beşiktaş Denizcilik’ten Cihan Ergenç, Hempel Coating’den Halil Umut Altınay, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nden Genel Sekreter Mehtap Özdemir, İNTER-MAR Gemi Onarım’dan Oğuzcan Sarıkaya, KPI OCEAN CONNECT İSTANBUL’dan Okan Murat Soyköse, Marin Römorkör’den Kapt. Kazım Bakan, Naci Alkoç Denizcilik Eğitim Vakfı’ndan İlyas Mürtezaoğlu, Onursan Gemi’den Bahadır Onur, SANMAR Denizcilik’ten Korhan Doruk, Selçuk Sencer Esenyel Hukuk Bürosu’ndan Avukat Selçun Sencer Esenyel, Transbosphor Denizcilik’ten Nuri Mert Can, Uzmar Uzmanlar Denizcilik’ten Ersan Gürgül.

GÜMÜŞ SPONSORLAR: 

Atlantik Denizcilik’ten Aysun Çetin, Alyans Gemi Kiralama’dan İlker Meşe, Bulutlu Makine’dan Cem Bulutlu, Bureau Veritas’tan İhsan Elal, Elkenz Denizcilik’ten Ufuk Çulha, İnce Denizcilik’ten Yaşar Canca, İnebolu Tersanecilik’ten Kapt. Tayfun Sözer, KRY Denizcilik Boya Kaplama’dan Kapt. Koray Karagöz ve Kapt. Okan Salur, MED Marine’den Yıldız Bozkurt Özcan, MEGATRANS Deniz Nakliyat ve Yeditepe Sigorta’dan Naşit Yamanyar, NEO Sigorta’dan Kap. Burak Begde, Nippon Point’ten Kapt. Baybora Yıldırım, OMNİ Sigorta’dan Kapt. Berk Ilgaz, Türk P&I’dan Kapt. Ufuk Teker, Türk Loydu’ndan Prof. Dr. Oral Erdoğan ve Marshall İslands Registry’den Özgür Aşık.

DEFAV_DAYANISMA_GECESI-77

DEFAV_DAYANISMA_GECESI-69

DEFAV_DAYANISMA_GECESI-47

Editör: Nermin İstikbal