Yunanistan'daki Xclusiv Shipbrokers'a göre Haziran 2022'de 153 aktif tersane vardı. Bu sayı bu ay 180'e çıktı ve büyümenin çoğunu Çin sağladı.

Haziran 2024 başı itibarıyla, Xclusiv'e göre dökme yük gemileri, tankerler, konteynerler ve gaz taşıyıcıları için sipariş defteri/filo oranı sırasıyla %9,3, %10, %20,3 ve %47,7 olarak gerçekleşti. Bu, bir önceki yıla göre ciddi bir artışı ifade ediyor. Dökme yük gemileri, tankerler ve gaz taşıyıcıları için sipariş defteri/filo oranı son iki yılda sırasıyla %43, %72 ve %48 arttı. 

Karadeniz Holding, Japon MOL ile enerji gemisi üretimine başladı Karadeniz Holding, Japon MOL ile enerji gemisi üretimine başladı

Geçen yılın ikinci yarısında düşen oranlara paralel olarak azalan konteyner siparişleri, 2024 yılında Kızıldeniz nakliye krizinin başlamasıyla yeniden yükselişe geçti. Alphaliner'ın son verilerine göre yıl başından bu yana toplam 543.500 TEU kapasiteli 64 konteyner gemisi sipariş edildi.

BIMCO'ya göre, tersanelerin küresel sipariş defteri şu anda 133 milyon brüt tonun (cgt) üzerinde bulunuyor; bu, sipariş defterinin 2020 sonundaki en son düşük seviyesine kıyasla 56 milyon cgt artış anlamına geliyor. LNG ve konteyner gemileri artışın sırasıyla %35 ve %30'unu oluşturdu. 

VesselsValue'nun son analizine göre, LNG yeni inşa siparişlerinin sayısı, 2024'ün ilk beş ayındaki 78 siparişe kıyasla 34 siparişin verildiği geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla arttı; bu da %129'luk bir artış anlamına geliyor.

Clarksons Research'ün verilerine göre, on yıl süren üretim düşüşünden sonra, tersane üretimi son yıllarda artmaya başladı ve ilk çeyrekte teslimatlar yedi yılın üç aylık en yüksek seviyesi olan 10,1 milyon cgt'ye ulaştı. Clarksons, tersane üretiminin 2024 yılının tamamı için %15 artışla 40,6 milyon tona çıkmasını öngörüyor. 

Danimarka Gemi Finansmanı'ndaki analistler, gemi inşa endüstrisinin görünümü konusunda iyimser, ancak bu sadece kısa vadede; küresel kullanım oranlarının 2024'te zirveye ulaşacağı ve sonraki iki yılda potansiyel olarak yumuşayacağı tahmin ediliyor. 

Danimarka Gemi Finansmanı geçen ay yayınlanan bir raporda, "Sürekli sıkı sözleşme faaliyetleri ve sınırlı tersane mevcudiyeti, yeni inşa fiyatlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştırıyor" dedi.

Splash, piyasaya çıkan yeni tersane kapasitesi hakkında çok şey bildiriyor.

Örneğin, Çin'in en büyük özel sektöre ait tersanelerinden biri olan Jiangsu merkezli New Times Shipbuilding, yeni bir kuru havuz için hükümet onayını bekliyor ve komisyoncu Gibson, tersaneye yeşil ışık yakıldığında 2027'nin ilk çeyreğindeki teslimatların açılacağını bildirdi. 

Birkaç yıl süren kapasite azaltımının ardından geçen yıl Çin'deki bazı tesislerin yeniden açılmasına yönelik birçok girişimde bulunuldu. 

Hengli Group'un bir yan kuruluşu olan Hengli Heavy Industries Group, STX Dalian'ın varlıklarını yönetiyor. Tersane Ocak 2023'te yeniden başladı. 

Ağustos 2023'te Wuhu Tersanesi, Chery otomobil grubunun eski Samjin Gemi İnşa Endüstrisi bölümünün arazisini ve tesislerini devraldı. 

Kouan Tersanesi 2019'dan bu yana bir yeniden yapılanma sürecinden geçiyor ve şu anda Dajin, Taizhou Changqin ve Taizhou Changyue gibi üçüncü taraf gemi yapımcıları adına bloklar ve gemiler inşa ediyor. 

Jiangxi New Jiangzhou Shipbuilding Industries, 31 Mart 2023'te kuruldu. Ana yatırımcılar Qinshi (Xiamen) Trading ve Jiangsu Yangchuan Investment Development'tır. Qinshi (Xiamen), Bestway Marine & Energy Technology adlı borsaya kayıtlı bir şirketin ana şirketidir; Jiangsu Yangchuan ise Yangzijiang Shipbuilding Group'un bir yan kuruluşudur. Tersane, Çinli alıcılarla paslanmaz çelik tankerler için sözleşme imzaladı. 

2013 yılında üretimi durduran ve 2019 yılında iflas eden özel şirket Fujian Guanhai Shipbuilding, artık Fujian'ın özel çelik devi Jinshenglan Group tarafından devralındı ​​ve Fujian Songmin Group olarak yeniden adlandırıldı. 

2004 yılında kurulan ve 2019 yılında iflasa giren Quanzhou Tersanesi, tersaneye yatırım yapmak ve yeniden düzenlemek için yerel devlete ait bir şirketle anlaşmaya vardı. Eylül 2023'te işe ve üretime yeniden başlanması için bir tören düzenlendi. 

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından Eylül ayında yayınlanan Deniz Taşımacılığı 2023 İncelemesi, tersaneleri denizciliğin yeşil geçişine yardımcı olmak için hızla genişlemeye çağırdı.

UNCTAD raporunda, “Tersane kapasitesi şu anda kısıtlamalarla karşı karşıya. Tanker ve kuru yük sahipleri, uzun bekleme süreleri ve yüksek inşaat fiyatları bekliyor. gemi inşa kapasitesinin arttırılması, gemiciliğin küresel talebi ve sürdürülebilirlik hedeflerini karşılamasını sağlamak için hayati önem taşıdığı belirtildi.

Diğer pek çok analist tersanelerde darboğazlar öngörürken, gemi inşa yöneticileri küresel mali krizden bu yana ilk kez genişleme planları üzerinde düşünürken, Danimarka Gemi Finansmanı raporu, önümüzdeki yıllarda deniz yoluyla taşınan ticaret hacimlerinin nasıl azalacağı öngörüsüne dayanarak aksi bir görüş benimsiyor. Danimarka raporu, tersane kapasitesine olan talebin 2040'a doğru %25 oranında düşebileceğini öngördü. 

Editör: Nermin İstikbal