AKARYAKIT GEMİSİ TEDARİKİ PROJESİ KAPSAMINDA SON GEMİ SUYA İNDİRİLDİ

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan, DESAN ve ÖZATA Tersaneleri İş Ortaklığı’nda yürütülen, Akaryakıt Gemisi (AGEM) Tedariki Sözleşmesi kapsamındaki son gemi olan Y163, denizle buluştu.

 Akaryakıt Gemisi Projesi kapsamında; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı yüzer unsurlar ile dost/müttefik unsurların lojistik ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla, manevra gücü yüksek, limanda, alargada, yaklaşma sularında ve bekleme mevkilerinde akaryakıt ikmali yapabilecek kabiliyete sahip toplam dört adet gemi tedarik edilmekte olup bunların 2 adedi teslim edilmiştir, üçüncü gemi ise teslim aşamasındadır.

Damen ve Saverys  Hidrojen Çift Yakıtlı Römorkör İnşa Edecek Damen ve Saverys Hidrojen Çift Yakıtlı Römorkör İnşa Edecek

AGEM ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin liman içi denizlerde akaryakıt ikmali görevini daha etkin yapması amaçlanmaktadır.

Gemilerdeki Yerlilik Oranı Yüzde 80

Gemiler, 49,85 metre uzunluk ve 9,2 metre genişliğinde olup 200 ton kargo yakıt ve 39 ton kargo tatlı su taşıma kapasitesine sahiptir. 

Lojistik destek almadan ve liman ihtiyacı olmadan üç gün denizde kalma kabiliyetine sahip gemiler, 15 deniz mili süratine sahip olup, aynı anda iki gemiye kargo yakıt/kargo tatlı su transferi yapabilmektedir. 

D J I 0695D J I 0684D J I 0693D J I 0670

Editör: Fulya Tekin