ABD Bölge Mahkemesi, Yunanistan merkezli iki şirket, Empire Bulkers Limited ve Joanna Maritime Limited'i 1 milyon dolar  ve dört yıl gözetim cezasına çarptırdı.

Yunanistan merkezli iki şirket,  Empire Bulkers Limited ve Joanna Maritime Limited, geçen hafta ABD'de Gemilerden Kaynaklanan Kirliliği Önleme Yasasını (APPS) ve rolleriyle ilgili olarak Limanlar ve Su Yolları Güvenliği Yasasını bilerek ve isteyerek ihlal ettikleri için mahkum edildiler.

Denetim sırasında Sahil Güvenlik, bildirilmeyen bir güvenlik tehlikesi de keşfetti.

Müfettişler, patlamayı önlemek için gerekli kritik bir güvenlik cihazı olan akaryakıt ısıtıcılarındaki basınç tahliye vanalarının devre dışı bırakıldığı makine dairesinde aktif bir akaryakıt sızıntısı buldular.

Sanıklar suçlarını kabul ederken, akaryakıt tasfiye odasındaki tahliye vanalarının tıkanmasının ve basınç tahliye vanasından sızan büyük hacimli yağın, Limanlara aykırı olarak Sahil Güvenlik'e hemen bildirilmeyen tehlikeli koşullar sunduğunu kabul ettiler.

Mahkemeden 'arıtma odasında bir yangın veya patlama olmuş olsaydı, felaketle sonuçlanabilirdi' şeklinde açıklama yapıldı.

 ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Mary Ann Vial Lemmon, iki şirketi, bağımsız gemi denetimlerini ve mahkeme tarafından atanan bir gözlemcinin denetimini içeren, hükümet onaylı bir çevresel uyum planının şartlarına tabi olarak, her birine 1 milyon dolar ödemeye ve dört yıl gözetim cezasına çarptırdı.

Editör: Nermin İstikbal