Uluslararası P&I Kulüpleri Grubu, Britanya Parlamentosu'na, G7 ülkelerinin Rus petrol taşımacılığına yönelik kısmi yaptırımlarının "uygulanamaz" hale geldiğini bildirdi.

Uluslararası Grup, dünyanın önde gelen 12 sigorta şirketini temsil ediyor.

International Group'a göre bunun nedenlerinden biri başlığın karmaşık yapısıdır. Tavan fiyat, Batılı hizmet sağlayıcıların, kargonun varil başına 60 doların altında fiyatlandırılması koşuluyla Rus petrol kargolarıyla çalışmasına olanak tanıyor.

ABD; Venezuela Petrolüne Yeniden Yaptırım Uygulamayı Planlıyor ABD; Venezuela Petrolüne Yeniden Yaptırım Uygulamayı Planlıyor

Pratikte Rus petrolünün değeri 60 dolardan fazla. Piyasa verileri, Rus ESPO ve Sokol kalitelerinin tavan fiyat başlamadan bu yana varil başına 60 doların üzerinde işlem gördüğünü gösteriyor. 

Uluslararası Grup, "Tasdik, potansiyel olarak hem P&I Kulübü'nü hem de armatörü, işletmeciyi ve kiracıyı ihlale maruz bırakan kusurlu bir rejimdir" dedi. 

Grup, "Bu nedenle, daha fazla gemi ve ilgili hizmet bu paralel ticarete yöneldikçe, [petrol fiyatı tavanı] giderek daha fazla uygulanamaz hale geliyor" sonucuna vardı. 

Editör: Nermin İstikbal